Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej JermanAndrej Jerman
Rok MihevcRok Mihevc

Papež: Kristjani se ne smemo zapirati, saj bomo smrdeli po zatohlem. Moramo iti ven.

Cerkev po svetu | 04.05.2016, 10:46 Marta Jerebič

Papež Frančišek je današnjo splošno avdienco navezal na priliko Dobrega pastirja, ki si na rame zadene izgubljeno ovco. Ta podoba predstavlja Jezusovo skrb do grešnikov in Božje usmiljenje. Jezus nam z njo želi povedati, da nobene ovce ne smemo imeti za izgubljeno. Vsaka ovca je zanj pomembna, še posebej tista, ki je odrinjena, zapuščena. Kot je dodal papež, Bog ne pozna naše sedanje kulture odmetavanja, ne izloča nobenega človeka. Ljubi in išče vsakega posebej. Ne pozna besede 'zavreči' človeka, saj je ljubezen in usmiljenje.

Gospodova čreda je vedno na poti. Ne poseduje Gospoda, ne more se slepiti, da ga zapre v naše sheme in naše strategije. Pastirja najdemo tam, kjer je izgubljena ovca. Gospoda je treba torej iskati tam, kjer nas On želi srečati, ne kjer mi mislimo, da ga bomo našli. Znova sestaviti čredo je mogoče le tako, da sledimo poti, ki jo je začrtalo pastirjevo usmiljenje.

Kot je dejal papež, bi morali o priliki o izgubljeni ovci večkrat razmišljati, saj je v krščanski skupnosti vedno kdo, ki manjka, ki je odšel in za seboj pustil prazen prostor. Včasih nas to vodi v obup in prepričanje, da gre za neizogibno izgubo, bolezen, ki se je ne da pozdraviti. A tako po papeževih besedah tvegamo, da se zapremo v stajo, kjer ni vonja po ovcah, ampak smrdi po zatohlem, po zaprtosti. »Kristjani se ne smemo zapirati, saj bomo smrdeli po zatohlem. Moramo iti ven. Do tega zapiranja vase, v majhno skupnost, župnijo prihaja, ko nimamo misijonarskega zagona, ki nas vodi v srečevanje z drugimi. Z Jezusovega vidika ne obstajajo dokončno izgubljene ovce. To moramo dobro razumeti. Za Boga ni nihče dokončno izgubljen. Vse do zadnjega trenutka nas Bog išče. Z Jezusovega vidika nobena ovca ni dokončno izgubljena, ampak so vse ovce, ki jih je treba najti.«

Vse to nas po papeževih besedah vabi, da hodimo po poti bratstva. Nobena razdalja ni predaleč za pastirja in nobena čreda se ne more odpovedati bratu. Najti izgubljenega pomeni veselje tako za pastirja kot Boga, prav tako pa za celotno čredo, je še dejal papež, ki je poudaril, da je usmiljenje do grešnikov slog delovanja Boga. Temu usmiljenju je popolnoma zvest.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...