Udeleženci okrogle mize RO v Novem mestu.
Na okrogli mizi Radia Ognjišče o osamosvajanju poudarili tedanje iskrene namene
Slovenija | 23.04.2016, 22:54
Radio Ognjišče je v Novem mestu v petek zvečer pripravil okroglo mizo ob 25-letnici slovenske državnosti. V Zavodu Friderika Ireneja Barage so predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle, takratni minister za raziskovalno dejavnost in tehnologijo Peter Tancig in minister za družbeno planiranje Igor Umek, poslanec prvega sklica Marjan Dvornik in urednik katoliškega tednika Družina v času osamosvajanja Janez Gril spregovorili o svojih pogledih na obdobje osamosvajanja. Zaupali so številne dogodke iz tistega časa in zanimive podrobnosti, ki dogajanje še nekoliko bolj osvetlijo.
Tedanji predsednik vlade Lojze Peterle je dejal, da vlada res ni bila enobarvna, sestavljena je bila iz zelo široke palete političnih strank in tudi nestrankarskih ljudi, a vendar je bila vsem jasna pot, osamosvojitev. Pripravila je vse za osamosvojitev, prevzela operativno breme osamosvajanja, delovala izredno predano, projektno in povezano ter pri vsem uspela. Na vprašanje, kako je izbiral kandidate za ministre, je Peterle odgovoril, da je bilo to zahtevno, saj časa ni bilo veliko, a je hkrati predvsem gledal, če ima kandidat strokovno podlago za svoje delo. Nekateri, kot sta Janša in Bavčar, so bili izbrani takoj, za nekatere druge je potreboval nasvet. Tako je za ministra za borce pobaral tedanjega predsednika ZZB Dolničarja, ta mu je namignil, naj izbere Franca Godešo. Čeprav je bil izrazito »rdeč«, je svoje delo dobro opravljal in je celo prvi podpisal pismo podpore Peterletu, to ni bil nihče iz Demosove opcije. Zaradi tega je imel celo pozneje težave in ni dobil zaposlitve v Kučanovem krogu.
Eden tistih, ki ga je Peterle povabil v ekipo, je bil njegov nekdanji sodelavec na prostorskem uradu Igor Umek. Namenil mu je sektor za družbeno planiranje. Umek je sinoči dejal, da Demosova vlada ni imela pri osnovnih ciljih fige v žepu, vse drugo pa se je začelo po tistem, ko so bile glavne stvari za osamosvojitev opravljene.
Peter Tancig, ki je prišel iz vrst Zelenih, je v Demosovi vladi vodil resor za raziskovalno dejavnost in tehnologijo. Sam je čutil ob prevzemu resorja veliko odgovornost, a danes je zadovoljen. Pravi, da je Slovenija za znanost tedaj namenjala izdaten del proračuna, kar se pozna še danes. Poslanec v Zboru občin Marjan Dvornik je pripovedal, kako je potekalo delo po operativni plati. Vladi so zaupali, v zboru občin so njene zakone podprli, v Zboru združenega dela, kjer Demosova vlada ni imela večine, so jih kar nekaj zrušili, tako da so navsezadnje odločali na plenarnih sejah, kjer je bila spet Demosova večina. Seje v parlamentu so bile razvlečene dostikrat pozno v noč. Spominja se tudi, kako so se začele medijske manipulacije in prikazovanje Demosovih poslancev v negativni luči.
Na to se je naslonil tudi tedanji glavni urednik Družine Janez Gril, ki si je tedaj zapisoval posamezne opombe o medijskih navedbah, kako negativno so poročali v Mladini, Dnevniku in še nekaterih drugih časopisih. Spomnil je tudi na vlogo Komisije za pravičnost in mir, ki je ob pravem času s pravimi besedami podprla aktivnosti, ki so vodile v osamosvojitev. To, da je Slovenija postala samostojna, je velika luč za Slovence, a vendar je po 25-ih letih prisotno tudi razočaranje, da nismo tam, kjer bi lahko bili, so sklepne misli sinočnji sogovorniki. Janez Gril. »Čisto zadovoljni nismo in to velikokrat tudi pokažemo. Če pa človek pogleda nazaj in vidi, kje smo bili, kam smo prišli in kje nismo, se zadovoljstvo meša z bolečino, razočaranjem in grenkobo, pa tudi upanjem, da bo čez 50 let boljše.«
Tedanji poslanec in novomeški župan Marjan Dvornik. »Ključne sanje, da imamo svojo državo, so izpolnjene. Spomnim se tiste plenarne seje, ko sem bil kar malo nad tlemi, ko sem šel na govorniški oder in rekel, da so uresničene sanje naših dedov. Ko sem po seji prišel domov, sem pri očetu videl poseben lesk v očeh. Nikoli prej in nikoli pozneje. Sem vedel, da smo delali prav stvar. To, kar pa se je pozneje dogajalo, pa je stvar etike.«
Minister Igor Umek se je ob misli na etični problem predvsem dotaknil krize, ki smo jo doživeli. »Jaz upam, da smo se iz te krize nekaj naučili. Problemi imajo pragmatično ozadje. Vidni izraz so bile finančne malomarnosti, ki pa so po zakonu o finančnem poslovanju pregonljive. Razočaran sem, da sistem ne zagrabi tam, kjer bi lahko.«
Minister Peter Tancig: »Ni tako, kot smo si želeli, ampak je boljše, da ni tako, kot bi lahko bilo.« In še tedanji predsednik vlade Lojze Peterle. »Za to, kar imamo, ni kriva niti demokracija, niti osamosvojitev, niti Evropa. Mi smo dokazali, da je sprememba mogoča, celo sprememba zgodovinske narave. Da se da delati drugače, da se da delati odgovorno, da se da delati skupaj, da se da slediti skupnemu cilju in skupnemu dobremu. Nato je šel razvoj stran od te smeri.«
Sinočnje okrogle mize se je udeležil tudi škof Andrej Glavan. In kakšna je njegova sklepna misel? »Res je, sanje smo uresničili. Imamo samostojno državo, res pa je, da so jo nekateri ugrabili za svoje sebične namene.« Sicer pa se je okrogle mize v Zavodu Friderik Irenej Baraga udeležilo približno 40 ljudi.