Panamski dokumenti le kaplja v morje
Slovenija | 23.04.2016, 05:30
Finančni ministri Evropske unije so na zasedanju v Amsterdamu potrdili odločenost za boj proti davčnim goljufijam. Podprli so pobudo o izmenjavi podatkov o dejanskih lastnikih podjetij in se zavzeli za oblikovanje skupnega evropskega seznama davčno ugodnih območij, ki ne sodelujejo povezavo. Tema je postala aktualna po razkritju tako imenovanih panamskih dokumentov, v kateri je skupina mednarodnih novinarjev razkrila imena svetovne elite, ki so svoje premoženje skrivali v davčnih oazah. Kazensko preiskavo bodo morda odprli v ZDA, čeprav na seznamu ni prebivalcev te velesile.
Urad zveznega tožilca južnega New Yorka je mednarodnemu konzorciju raziskovalnih novinarjev poslal pisno prošnjo za razgovor o tako imenovanih panamskih dokumentih, ki razkrivajo tajne račune in anonimne poštne nabiralnike. Omenjeni urad prednjači po lovu na mednarodne in domače kriminalce belih ovratnikov, zato zanimanje za dostop do več kot 11 milijonov zaupnih dokumentov, ki so v medije prišli iz panamske odvetniške družbe Mossack Fonseca, ni presenečenje. Pismo še ne pomeni odprtja preiskave, tako ni jasno, ali bo do tega prišlo in kaj bo preiskava obsegala.
Po besedah ekonomista Anžeta Burgerja je nenavadno dejstvo, da je ZDA izpadla iz afere, kot je opozoril za naš radio, moramo razmišljati tudi o političnih ozadjih. "To je precej v interesu ZDA. Ali so to sprožili tam ali ne, je ugibanje. A dejstvo je, da gre to v korist svetovni velesili."
Čeprav gre za goro podatkov, je slišati opozorila, da so pravzaprav le kaplja v morje. Tako je v pogovoru za Radio Ognjišče menila tudi davčna svetovalka Božena Macarol. "Pravzaprav smo vsi vpleteni v poslovanje z davčnimi oazami, ko kupimo izdelek prek Amazona oziroma delamo z Googlom."
Kljub temu, da nemalo ljudi opozarja, da ne gre za revolucionarno razkritje, je nemogoče spregledati dejstvo, da gre za veliko novinarsko zgodbo. S tem se je strinjal novinar in urednik časopisa Finance Jure Ugovšek. "Zdi se mi, da je je zelo dobro, da novinarji preiskujejo takšne stvari. To ima lahko zelo dobre posledice za družbo. A to je treba prikazati kritično in na pravi način," je bil jasen. Dostop do tako imenovanih panamskih dokumentov ima le nekaj mednarodnih medijev, škandal je do zdaj vpletel številne znane osebnosti iz vsega sveta in tudi iz Slovenije.
Da ne gre za nikakršno presenečenje, je poudarila Damjana Slapar Burkat s Finančne uprave. Tam, tako je dodala, se s takšnimi pojavi dejavno ukvarjajo že vse od leta 2010. "Zanimivo je, da so ti pojavi izbruhnili po krizi, ko denarja v obtoku ni bilo dovolj. Države odreagirajo, ko se proračun prazni."
Policija za zdaj ne beleži prijav in neposrednih ukrepov, povezanih z aktualnimi objavami. "Informacije bomo spremljali in preverjali, ali se morda ne nanašajo ali že na kakšno zaključeno ali katero od tekočih kriminalističnih preiskav," je pojasnil Dragan Obolnar z Generalne policijske uprave.