Letalo
V Strasbourgu zelena luč direktivi o izmenjavi podatkov o letalskih potnikih
Svet | 14.04.2016, 15:24
Evropski parlament je prižgal zeleno luč direktivi o izmenjavi podatkov o letalskih potnikih ter uredbi o varstvu podatkov in izmenjavi podatkov za kazenski pregon. Prva bo državam Evropske unije omogočila pridobitev in hrambo podatkov potnikov, ki jih letalski prevozniki shranijo ob nakupu vozovnice. Druga bo omogočila vzpostavitev enotnih pravil v osemindvajseterici, ki bodo upoštevala tehnološki napredek ter digitalno zajemanje in obdelavo podatkov. Precej enotno podporo novemu zakonodajnemu svežnju, ki bo začel veljati leta 2018, je pokazala že razprava v edini neposredno voljeni ustanovi povezave.
Do preboja je prišlo po več letih pogajanj
Do odločanja o direktivi o izmenjavi podatkov o letalskih potnikih in uredbi o varstvu podatkov je prišlo po letih pogajanj. Evropski parlament je dogovor s Svetom Evropske unije o prvi dolga leta zaviral zaradi pomislekov o nezadostni zaščiti zasebnosti. Sklenil ga je konec leta - po pritiskih zaradi terorističnih napadov novembra v Parizu. "Še nikoli prej se ni Evropa soočala s toliko izzivi. Nedvomno je za mnoge središče direktive postal boj proti terorizmu in znotraj tega boj proti tujim borcem v povezavi," je spomnil poročevalec o zadevi Timothy Kirkhope. Ob tem je poudaril, da ne gre le za to, ampak tudi za boj proti prostituciji, pedofiliji in ostalim oblikam resnih kaznivih dejanj. "Oblikovali smo direktivo, ki bo reševala življenja, ščitila pravice, lovila kriminalce in naredila Evropo za varnejši kraj."
V razpravi o (ne)odlašanju in tudi pazljivosti
Po mnenju večine poslancev Evropske ljudske stranke, ki so sodelovali v razpravi, je levica s sprejetjem direktive predolgo zavlačevala. Številni so menili, da bi z njo lahko preprečili več nedavnih terorističnih napadov, med drugim krvava dejanja marca v Bruslju. "Direktiva o izmenjavi podatkov o letalskih potnikih ni vsesplošna množična tehnika nadzora, ampak instrument, ki je sorazmeren in deluje znotraj zelo strogega okvira, a povsem upravičeno je, da nekateri opozarjamo na pazljivost," je še prepričan poslanec največje skupine v Evropskem parlamentu Arnaud Danjean. Da je varstvo osebnih podatkov temeljnega pomena in so zato predvidene določene omejitve, je pojasnil evropski komisar Dimitris Avramopulos. Po njegovih besedah bo sicer omenjena direktiva na evropski ravni omogočila bolj poglobljene preiskave. "Ne smemo čakati še dve leti, ne smemo izgubljati časa," je dodal.
Med podporniki tudi evropski poslanci iz Slovenije
Med podporniki direktive so tudi evropski poslanci iz Slovenije. Milan Zver iz vrst Evropske ljudske stranke je hkrati menil, da bi bil ta zakonodajni dokument lahko podlaga za širšo izmenjavo varnostno-obveščevalnih podatkov. Tanja Fajon iz vrst Naprednega zavezništva socialistov in demokratov je prepričana, da ne bo šlo brez boljšega sodelovanja med pravosodnimi organi držav držav Evropske unije. Patricija Šulin, tudi iz vrst Evropske ljudske stranke, je med drugim opozorila na občutljivost pri obdelavi podatkov.
Koristi od večje pravne varnosti bodo imela tudi podjetja
Tudi zato so nekatere politične skupine v Evropskem parlamentu pogojevale potrditev direktive s hkratnim sprejemom uredbe o varstvu podatkov in izmenjavi podatkov za kazenski pregon. Njene prednosti je naštela evropska komisarka Vera Jourova. Med drugim bodo ljudje lahko spet upravljali s svojimi osebnimi podatki ali prenesli podatke med različnimi ponudniki. Opredeljena bo pravica do njihovega izbrisa. Koristi od večje pravne varnosti bodo imela tudi podjetja. "Uredba bo odpravila razlike med obstoječimi nacionalnimi zakoni o varstvu podatkov. Podjetja bodo tako imela opravka le z eno nadzorno službo." Države članice bodo nova pravila morale začeti izvajati v dveh letih.