Družina
V Evropskem parlamentu veliko peticij zaradi nesporazumnih posvojitev
Svet | 16.04.2016, 15:30
Odbor Evropskega parlamenta za peticije v zadnjem času prejema precej vprašanj, povezanih z nesporazumnimi posvojitvami otrok, torej posvojitvami otrok brez soglasja njihovih staršev. Zaradi vse večje mobilnosti delavcev znotraj Evropske unije je ta pojav še bolj izrazit.
V Veliki Britaniji so, na primer, nedavne spremembe v skrbniškem sistemu sprožile povečanje števila posvojitev otrok brez soglasja staršev. Postopki so v primerjavi s preteklostjo hitrejši, otroci, ki so odvzeti staršem, manj časa preživijo v reji. Pritisk za posvojitev otrok in za ostale pravne načine, s katerimi bi jim zagotovili drugačno prihodnost, je zato precejšen. Vrstijo se tudi opozorila o obsežnem kršenju človekovih pravic. Kljub temu sodnik Mathew Thorpe, ki je strokovnjak na področju družinskega prava, meni, da se je sistem izboljšal. "Nobenega dvoma ni, da je nesporazumna posvojitev otrok precej bolj pogosta v Angliji in Walesu kot v ostalih članicah povezave. A v vsakem primeru mora biti dobrobit otroka glavno vodilo," je poudaril za televizijo Evropskega parlamenta.
To vprašanje ni pereče le v Veliki Britaniji. Odbor Evropskega parlamenta za peticije se ukvarja z več primeri posvojitev otrok brez soglasja staršev. Največ jih prihaja iz Nemčije, sledi Danska, poleg Velike Britanije omenja še Nizozemsko in Slovaško. "Ti primeri so izredno zapleteni, ker ima vsaka država svoj pravni sistem. Kar poskušamo narediti v teh čezmejnih primerih, je, da zagotovimo, da si pravni sistemi ne nasprotujejo," je pojasnila evropska poslanka iz vrst Evropske ljudske stranke Mairead McGuinness. Evropska poslanka iz vrst iz skupine naprednega zavezništva socialistov in demokratov Jude Kirton-Darling je poudarila, da je nujno boljše usklajevanje delovanja družinskih sodišč v povezavi. "Če imamo mater s Poljske, ki živi in dela v Veliki Britaniji ter ima morda na Poljskem starše, ki bi lahko skrbeli za njene otroke, bi predpisi Evropske unije omogočili, da bi jim, če bi bilo treba, otroke vzeli. To je tisto, za kar si prizadevamo."
Odbor Evropskega parlamenta za peticije preučuje prejete primere. Objavil bo poročilo, ki bo zelo verjetno vključevalo predloge za pomoč prizadetim družinam.