SNG Maribor ob 10. obletnici povišanja Slomškovega škofijskega sedeža v nadškofijo na oder znova postavil opero Pogovori karmeličank
Slovenija | 24.04.2016, 12:02
Ob 10. obletnici povišanja Slomškovega škofijskega sedeža v nadškofijo je bila sinoči na mariborskem gledališkem odru znamenita opera.
V lanskem jubilejnem letu sv. Terezije Avilske je Slovensko narodno gledališče Maribor postavilo na veliki oder opero Pogovori karmeličank. Po spomladanski premieri, točno na predvečer 500. obletnice svetničinega rojstva, so opero do konca sezone ponovili še nekajkrat, v letošnji sezoni pa so jo na oder postavili le enkrat in to sinoči. Posvetili so jo 10. obletnici povišanja Slomškovega škofijskega sedeža v nadškofijo, zato so med obiskovalci bili sedanji in prejšnji nadškof Alojzij Cvikl in Marjan Turnšek, pa tudi celjski škof Stanislav Lipovšek.
Opera Pogovori karmeličank velja za del prestižnega repertoarja največjih svetovnih opernih hiš. Po gledališkem sižeju pisatelja Georgea Bernanosa (dramsko besedilo je v knjižni obliki izšlo pri Celjski Mohorjevi družbi) je glasbo leta 1957 napisal skladatelj Francis Poulenc. Opera v treh dejanjih prikazuje žalostno usodo karmeličank iz kraja Compiagna na severu Francije v času francoske revolucije. Pisatelj Bernanos je zgodbo napisal po resničnih dogodkih obglavljanja karmeličank na Trgu prestola v času francoske revolucije; »novi red« je sestram vzel samostan in jih kot »sovražnice oblasti« obsodil na kruto smrt, poroča o operi katoliški tednik Družina.
„To je zame ena najlepših oper. To je nocoj pokazala tudi publika. Njen odziv je pokazal, da je to opera za sladokusce in ki je z aplavzom res nagradila vse umetnike, ki so na odru, sijajno režijo. Mislim, da smo videli nocoj nekaj vrhunskega,“ je povedal direktor SNG Maribor Danilo Rošker. Metropolit Alojzij Cvikl, ki si je opero ogledal že lani, je v uvodu v predstavo spomnil, da je bila opera na ogled v velikonočnem času. „Sedaj je bila judovska velika noč, prihodnji teden bo še pravoslavna in ta opera, ki bo letos izvedena samo enkrat je bila izvedena prav v tem velikonočnem času. Vidimo, da v tistem trenutku, ko so sestre stale pred smrtjo, jim je Gospod dal moč in tudi na koncu njihova smrt je že bolj vstajenje kot pa smrt. Dejansko na koncu ta zmaga vere, ljubezni, dobrote in to je res tisto vstajenjsko sporočilo.“
Da je prišlo do sinočnje postavitve Pogovora karmeličank pa kaže po besedah škofa Cvikla na dobre medsoseske odnose. „Mi smo sosedje. Gledališče je naš prvi sosed. Pogovarjali smo se, kako bi to (10. obletnico povišanja škofijskega v nadškofijski sedež) obeležili in so oni predlagali, da nas povabijo na to predstavo in to smo sprejeli. Tako, da je na nek način, ko sosed praznuje mu pride drugi naproti. Vesel sem tega,“ je dejal nadškof Cvikl.
Pretresljivo zgodbo o tragični usodi karmeličank si je sinoči ogledalo več sto ljudi. Med njimi je bilo opaziti številne redovnike, redovnice, bogoslovce, duhovnike, varuha Slomškovega groba župnika Marka Veršiča, člane Slovenskega okteta, Slavka Avsenika ml. ter člana Evropske akademije znanosti in umetnosti Janeza Juhanta, ki že vrsto let mašuje pri karmeličankah v Sori. „Doživljam tudi paralele z našimi povojnimi in tudi medvojnimi dogodki in se mi zdi, da je to pomembno spraševanje vesti za vsakega izmed nas v kakšnih razmerah so takrat, v francoski revoluciji in seveda tudi v naši revoluciji, živeli katoličani. Spoznanje tega vodi k resnici in potem tudi k spravi in pomirjenju med našimi ljudmi v slovenski družbi,“ je dejal Juhant.
Novinarka tednika Družina Ksenja Hočevar pa je o operi zapisala, da bi mariborska postavitev Pogovora karmeličankam bila v ponos tudi mnogo večjim svetovnim opernim hišam. „Vsekakor gre za operno predstavo z duhovnim sporočilom, ki na sporedih naših gledališčnih odrov nima para,“ je zapisala Hočevarjeva.