Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Petra StoparPetra Stopar
Policija (foto: Nika Gorenc)
Policija

Pritožb nad delom policije razmeroma malo, a precej je utemeljenih

| 16.04.2016, 15:00

Policija je lani prejela 358 pritožb nad svojim delom. Na notranjem ministrstvu ocenjujejo, da jih je razmeroma malo, a jih je precej utemeljenih. Nanašajo se predvsem na področje zagotavljanja varnosti v cestnem prometu.

Lani je bilo pritožb nad delom policije za 11 odstotkov manj kot leto prej. "Mislim, da je to tudi posledica stavke, saj se je nekoliko zmanjšal obseg opravljenega dela policije. Na področje pritožb prav tako zagotovo vpliva begunsko-migracijska problematika. Mogoče so ljudje tudi prepoznali obremenitev dela policije in so se nekoliko manj odločali za podajo pritožb," je razloge naštel Lado Bradač z notranjega ministrstva. Gregor Hudrič, ki tam vodi sektorja za pritožbe proti policiji, je pojasnil, da skoraj polovica lanskih pritožb ni izpolnjevala pogojev za obravnavo. "Glede na področje policijskega dela je še vedno največ vloženih pritožb, ki se nanašajo na področje zagotavljanja varnosti cestnega prometa, 40 odstotkov, sledi področje javnega reda in miru, 29 odstotkov, področje preprečevanja in odkrivanja kriminalitete, 19 odstotkov, in ostalo." Vsaka pritožba, tako Hudrič, lahko vsebuje več očitkov. "Glede na vsebino posameznih očitkov, so se ti največkrat nanašali na uporabo različnih policijskih pooblastil, 37 odstotkov, in na nedostojno komunikacijo, 34 odstotkov. Sledijo očitki o domnevnem neukrepanju policista, 21 odstotkov. Ugoden podatek je, da je najmanj očitkov, ki so se nanašali na uporabo prisilnih sredstev."

Pomiritveni postopek ali pritožbeni senat

Pritožbe proti delu policistov pristojni obravnavajo na dveh stopnjah: milejše v pomiritvenem postopku, vključena sta le vodja policijske enote in pritožnik, hujše gredo pred pritožbeni senat, ki je sestavljen iz dveh predstavnikov javnosti in enega predstavnika notranjega ministrstva. Skozi prvi postopek je lani šlo 145 pritožb, od tega je bilo uspešno končanih 74, torej več kot polovica. 33 neuspelih pomiritvenih postopkov je obravnaval pritožbeni senat, poleg tega jih je neposredno na mize prejel še 44. Nekoliko se je povečal delež utemeljenih pritožb. Potem ko je leta 2012 znašal 13 odstotkov, je lani poskočil na več kot 23 odstotkov.

Kako so z delom policije zadovoljni naši poslušalci?

"Če človek ve, da ne dela prav, in tudi, če tega ne ve, je prav, da je opozorjen. Policisti naredijo veliko dobrega za nas, zato ne smemo udrihati po njih," je v klepetalnici menila Teja. Sonja je v tej rubriki povedala, da policist voznika običajno ustavi, ko naredi prekršek. To se je že zgodilo tudi njej. "Zakaj bi jih kritizirala in se jezila," je dodala. 2Hvala Bogu, da jih imamo," pa je prepričana Marija.