Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Slovenski vojaki (foto: nn)
Slovenski vojaki

Do sredine maja mogoče oddati pripombe na novi zakon o obrambi

Slovenija | 17.04.2016, 12:00

V javni obravnavi je novi zakon o obrambi. Pristojno ministrstvo do sredine maja sprejema pripombe nanj, saj želi čim širše družbeno soglasje, med drugim zato, ker ga morata v državnem zboru potrditi dve tretjini poslancev. Pristojno ministrstvo pripravlja tudi predstavitve vsebine. Z njo je že seznanilo pristojne sindikate, ostala zainteresirana javnost bo imela med drugim možnost izmenjati poglede o njej v petek v Izobraževalnem centru na Igu.

Predlagani zakon o obrambi ne prinaša radikalnih sprememb zasnove sistema, ampak nujne posodobitve, ki mu omogočajo, da gre v korak s časom. Eno temeljnih načel je, da vojaki zaradi opravljanja vojaške službe ne smejo biti v slabšem položaju kot ostali javni uslužbenci. "Specifike vojaške službe so urejene tudi v zakonu o obrambi. Še vedno pa obramba in vojaški del ostajata v sistemu javnega sektorja," poudarja državni sekretar Miloš Bizjak.

V novem zakonu o obrambi so predvidene spremembe na področju činov in napredovanj. "Pri činih brigadirja dajemo v generalski čin, da bomo izenačeni z ostalimi državami. Pri nas je bil brigadir do zdaj najvišji častniški čin. Po novem bo to generalski čin."

Besedilo med drugim predvideva tudi dvostopenjsko odločanje za mednarodne operacije in misije. Do takšne namere vlade se bo opredelil še državni zbor, a mnenje poslancev ne bo zavezujoče.

Zakon o obrambi, ki je v javni obravnavi, med drugim na novo opredeljuje še pojme, kot so kibernetska obramba, civilno vojaško sodelovanje in civilni vojaški strokovnjaki. Odpravlja tudi oviro dvojnega državljanstva za zaposlitev v Slovenski vojski.

Slovenija, Politika
s. Meta Potočnik, Marjan Turnšek, Drago Čepar, Nedžad Grabus (photo: Rok Mihevc) s. Meta Potočnik, Marjan Turnšek, Drago Čepar, Nedžad Grabus (photo: Rok Mihevc)

Pravica do klasičnega krščanskega pokopa v krsti

Predstavniki sedmih največjih verskih skupnosti v Sloveniji so 16. aprila vlado, državni zbor in občine v skupni izjavi pozvali k odpravi diskriminacije pri načinu pokopa pokojnih, saj nekatera ...