Mediji (foto: Izidor Šček)
Mediji

Irglova: Brez svobode govora ni dialoga ter posledično resnice in razvoja

Slovenija | 14.04.2016, 15:39

Komisija državnega zbora za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti je na nujni seji obravnavala pravico do svobode govora. Po dobrih štirih urah je njena predsednica Eva Irgl zaradi zasedenosti dvorane razpravo prekinila. Ta se je večinoma vrtela okoli novinarjev in novinarskega poročanja.

Nujno sejo tega parlamentarnega delovnega telesa je zahtevala poslanska skupina SDS. "Pravica do svobode govora oziroma do svobode izražanja je ena temeljnih človekovih pravic. Je tudi pravica, ki daje podlago za uresničevanje vrste ostalih človekovih pravic. Vendar moramo vedno, ko govorimo o pravici do svobode izražanja, vedeti, da ta ni absolutna in neomejena. Konča se tam, kjer se začne pravica drugega. A vsaka kritična misel in ostra, morda tudi neprimerna beseda, še ni sovražni govor," je poudarila Irglova. Kot je še dodala, je svoboda govora tudi prvi in bistven korak na poti k demokraciji. "Brez svobode govora ni dialoga, brez dialoga ni mogoče vzpostaviti resnice, brez resnice ni mogoč razvoj." Po besedah Irglove se v Sloveniji srečujemo z dvojnimi merili, ki se prevečkrat odvijajo na strani levega političnega pola. "Levica namreč predvsem v zadnjem času vse, kar ni skladno z njenim mnenjem, vsako kritično besedo označi za žaljiv oziroma sovražni govor."

Irglova je opozorila, da je svoboda govora v povezavi s sovražnim govorom neprimerno zlorabljena v medijskem poročanju. Ocenila je, da pri izkrivljenem poročanju trenutno prednjači RTV Slovenija, omenila je nekaj konkretnih primerov. Generalni direktor te javne ustanove Marko Filli o konkretnih vsebinah RTV Slovenije ni želel govoriti. "O tem bomo spregovorili na seji programskega sveta, ki je z zakonom o RTV Slovenija tudi pooblaščen, da opravlja to vlogo."

Poslanka SMC Erika Dekleva je med drugim zavrnila očitek opozicije, da poskušajo v največji koalicijski stranki omejiti pravico do svobode govora in da izvršujejo pritisk na opozicijo z namenom utišanja kritične misli do vladne politike. Kot je dodala, le ostro opozarjajo na nesprejemljivost sovražnega diskurza, ko ocenijo, da je to nujno.

"Lahko smo malenkostni, se absolutno strinjam, a začnimo pri sebi, v svoji poslanski skupini, ki vodi največ odborov," je medtem poudarila Anja Bah Žibert iz SDS. V razpravi so se nekateri člani komisije državnega zbora za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti dotaknili tudi zapisa predsednika največje opozicijske stranke Janeza Janše na družbenem omrežju Twitter, v katerem sta se prepoznali novinarka in urednica dnevnoinformativnih oddaj na nacionalni televiziji ter je dvignil precej prahu.

Slovenija, Politika
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...