Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Starejši (foto: Klemen Medved)
Starejši

Bo osnova za izračun pokojnine podaljšana na 34 zaporednih najugodnejših let?

Slovenija | 13.04.2016, 17:03

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je razgrnilo belo knjigo o pokojninah z opisom stanja, demografske slike, projekcije in predlogov ukrepov. Bela knjiga je podlaga za nadaljnjo razpravo na tem področju, nanaša se na pokojnine generacij, ki šele študirajo oziroma so na začetku karierne poti. Vrstijo se že odzivi. V Zvezi društev upokojencev Slovenije poudarjajo, da je pri urejanju tega vprašanja ključna medgeneracijska solidarnost, v Mladinskem svetu Slovenije opozarjajo na položaj mladih. Mnogi menijo, da so ob spremembi pokojninskega sistema nujne še nekatere ostale spremembe. Predsednik DeSUS Karl Erjavec pa je presenečen in ogorčen, ker bela knjiga še ni bila predstavljena koaliciji.

Bela knjiga kot temeljni upokojitveni pogoj predvideva starost 67 let z dopolnjenimi 15 leti zavarovalne dobe. Pravica do predčasne pokojnine bi bila črtana, zato ne bi bilo sistema malusov. Pokojninska osnova za izračun pokojnine bi bila podaljšana z veljavnih 24 na 34 zaporednih najugodnejših let. "Nabor ukrepov daje več možnih izhodov v starostno upokojitev. Več kot je dopolnjene dobe, pri nižji starosti se bo mogoče upokojevati," je povedal vodja delovne skupine za pripravo bele knjige Andraž Rangus. Kot je dodal, je najpomembnejše, da se posameznik čim prej vključi v sistem obveznega zavarovanja in vanj prispeva, kar pomeni možnost za zgodnejšo upokojitev. Zavedati se je treba tudi, da demografske projekcije kažejo, da bomo živeli dlje. "Če se bomo upokojevali prej, bomo več časa kot trenutne generacije preživeli v svoji upokojitvi. A pravičen sistem je tisti, ki vsem generacijam omogoča približno enako preživetje v obdobju upokojitve." Postopno naj bi uvedli točkovni sistem. Ta meri posamezne dohodke v razmerju do povprečnega dohodka širšega gospodarstva, ugotovljeno razmerje je podlaga za določitev števila točk za vsako posamezno obdobje vplačanih prispevkov. "Ta sistem je bolj jasen in bolj pregleden. Vsakemu posamezniku omogoča, da v vsakem trenutku brez kakršnihkoli matematičnih naporov izračuna, kakšna bo višina njegove pokojnine," je pojasnil Rangus. Predvideni so bonusi za delo po dopolnitvi 40 let zavarovalne dobe. Pravico do letnega dodatka, ki je za upokojence v podobni vlogi kot regres za dejavno prebivalstvo, naj bi izločili iz sistema pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Del sredstev za njegovo izplačilo bi lahko uporabili za varstvo posameznikov z najnižjimi pokojninami ali za dolgotrajno oskrbo.

Upokojevali naj bi se leto ali dve pozneje kot po trenutni zakonodaji. Pokojnina iz prvega stebra bo višja kot zdaj, razmerje z našo zadnjo plačo bo med 60 in 70 odstotkov. "To je to, kar zmore prvi steber glede na demografsko situacijo, če ga bomo sposobni prilagajati podaljševanju življenjske dobe. Če posameznik želi ustrezno raven pokojnine, bo moral nekaj privarčevati tudi iz drugega stebra," je priznal državni sekretar Peter Pogačar.

Predstavnica Zveze društev upokojencev Slovenije Anka Tominšek je poudarila, da bi bilo treba družbi jasno povedati, da na račun drugega ali tretjega stebra ne smemo siromašiti prvega. Ta mora ostati ključen in poglaviten, da bo zagotovljena socialna varnost. Kot je dodala, je treba to povedati tudi mladim. Da morajo biti prav ti v središču reforme, so zapisali v Mladinskem svetu Slovenije. Po njihovem mnenju mora biti pokojninski sistem oblikovan tako, da bo znova užival njihovo zaupanje in upošteval njihove interese. Da se spremembe nanašajo na vse, ki pravkar vstopajo na trg dela, je v razpravi ob predstavitvi bele knjige dejal Boris Majcen z ljubljanske ekonomske fakultete. Tatjana Čerin z Gospodarske zbornice Slovenije je spomnila na časovni dejavnik. "Zakon oziroma reformo je treba sprejeti vsaj do konca leta 2018, da imajo zavarovanci in ustanove, ki delujejo v tem sistemu, dovolj časa za pripravo izvedbe zakona oziroma reforme, ko stopi v veljavo leta 2020." Razpravljavci na Brdu pri Kranju so se strinjali, da se je treba istočasno pogovarjati tudi o spremembah zdravstvenega sistema, sistemu dolgotrajne oskrbe, trgu dela in izobraževalnem sistemu.

V DeSUS po besedah prvaka stranke pričakujejo razpravi v koaliciji, drugače bodo podporo beli knjigi odrekli. Že zdaj se ne strinjajo z dvema rešitvama: podaljšanjem pokojninske osnove za izračun pokojnine z veljavnih 24 na 34 zaporednih najugodnejših let ter izločitvijo pravice do letnega dodatka iz sistema pokojninskega in invalidskega zavarovanja.

Slovenija, Politika
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...