Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Banka Slovenije (foto: Nika Gorenc)
Banka Slovenije

Koliko lahko prihranimo z zamenjavo banke in kakšni so postopki?

Slovenija | 10.04.2016, 15:00

Posameznik, ki pretežno koristi tradicionalne bančne storitve, z zamenjavo ponudnika lahko prihrani od 109 do 222 evrov na leto. Letni prihranek uporabnika elektronskega bančništva se lahko ob zamenjavi giblje med 28 in 53 evri. Zaradi bistveno večjega števila transakcij in višjih nadomestil so v segmentu pravnih oseb razlike še večje. Tako lahko pravna oseba kot tradicionalni komitent z zamenjavo ponudnika prihrani tudi do 795 evrov na leto, kot elektronski komitent lahko prihrani do 320 evrov na leto.

Banka Slovenije je analizirala lansko poslovanje 18 bank in treh hranilnic. Ugotovila je, da je za fizične osebe, tako za uporabnike tradicionalnega kot elektronskega bančništva, najcenejša Delavska hranilnica. Najdražja je banka Sberbank, kjer se ji pri elektronskem bančništvu pridružuje Nova Kreditna banka Maribor. Podatki za lani kažejo, da pravni osebi najcenejše storitve ponuja Hranilnica in posojilnica Vipava, najdražje banka Sparkasse. Pravne osebe elektronsko najceneje poslujejo pri Delavski hranilnici, najdražje storitve zanje ponuja SKB banka. "Do razlik prihaja zaradi različnih poslovnih politik posameznih bank in hranilnic, ki se posledično odražajo v različnih tarifah za bančne storitve pri posameznih bankah in hranilnicah," nam je na kratko pojasnila vodja poslovanja s prebivalstvom pri Združenju bank Slovenije Mateja Lah Novosel.

Slovenci smo zelo zvesti izbrani banki - tudi če z njo nismo zadovoljni

Centralna banka ne more neposredno vplivati na višino bančnih nadomestil, zato vsako leto pripravi analizo, po kateri lahko vsak primerja podatke o zaračunavanju posameznih storitev na bankah ter na to upoštevajoč svoje navade oziroma potrebe izlušči, kateri ponudnik je zanj najcenejši. Po besedah Lah Novoselove slovenski uporabniki bančnih storitev sodijo med dobro informirane stranke, zato predvideva, da dejavno spremljajo cene bančnih storitev. "Za Slovence velja, da smo svoji izbrani banki še vedno zelo zvesti, tudi če z njo nismo zadovoljni, saj se za zamenjavo zelo težko odločimo. Po zadnji raziskavi iz leta 2014 se dobrih šest odstotkov slovenskih komitentov odloči za zamenjavo banke oziroma hranilnice. Med njimi sta dve tretjini žensk in tretjina moških," je dodala.

Postopek zamenjave banke običajno traja 14 delovnih dni

Zanimalo nas je, kako zapleten je postopek zamenjave banke. Kot je poudarila Lah Novoselova, običajno traja 14 delovnih dni. "Postopek poteka tako, da gre stranka v banko oziroma hranilnico, kjer želi odpreti račun, in jo pooblasti, da v njenem imenu uredi vse potrebno, razen direktnih obremenitev, kar je treba urediti pri ponudniku storitev, za prenos poslovanja na novo banko in zaprtje prejšnjega računa." Lah Novoselova je ob tem opozorila, da je v času prehoda poslovanja z ene na drugo banko treba zagotavljati kritje za opravljanje obveznosti na starem in novem računu. O novem računu je treba obvestiti delodajalca in ostale plačnike, saj priliv na zaprt račun ne more biti uresničen.

Pri izbiri banke je priporočljivo upoštevati več dejavnikov

Poleg primerjave obsega in vrst bančnih storitev, ki jih posameznik uporablja, so pri izbiri ponudnika pomembni še nekateri dejavniki. "Posamezniku, ki večino bančnih storitev opravi tradicionalno v bančni poslovalnici, je pomembno, da je ta v kraju njegovega bivanja. Pomembna je tudi lokacija bankomatov posamezne banke, če je treba za dvige na bankomatih druge banke plačevati nadomestilo," je še povedala Lah Novoselova.

Slovenija
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...