Blaž LesnikBlaž Lesnik
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar

Največji red sesalcev na Slovenskem

Polno prgišče lepote | 03.04.2016, 09:31 Blaž Lesnik

Po številu največji red sesalcev na slovenskem ozemlju so netopirji. Pri nas živi po do zdaj zbranih podatkih 30 vrst, ki jih uvrščamo v tri družine: to so podkovnjaki, gladkonosi netopirji in dolgokrilci.

Netopirji so edini sesalci, ki jim je uspelo zares osvojiti zračni prostor (drugi sesalci so zmožni kvečjemu jadranja). Pomembno okolje zanje so jame. Vendar pa netopirjev ne najdemo le v podzemlju, pač pa jim za dnevno spanje in vzrejo mladičev lahko služijo tudi drevesna dupla, cerkveni zvoniki in podstrešja. Hranijo se predvsem v gozdovih, na travnikih, pašnikih ter ob vodi in okoli svetilk.

Netopirji vidijo izredno dobro tudi ponoči, ko lahko brez težav lovijo zelo majhne žuželke. Čeprav imajo razvite oči, pa to ni njihovo glavno čutilo za vid. Z značilnim cvilkanjem med letom oddajajo nam neslišne ultrazvočne klice (v območju višjem od 20.000 Hz). Odboje od ovir zopet prestrežejo in si tako ustvarijo natančno sliko okolice ali položaja svojega plena. Tak način imenujemo eholokacija. Podkovnjaki lahko tako zaznajo celo 0,05 milimetra tanko nit!

Na svetu so do sedaj odkrili 1116 vrst netopirjev, kar predstavlja četrtino vseh vrst sesalcev na svetu. Glede na majhnost naše države je 30 pri nas živečih vrst zelo veliko v primerjavi s številom vrst netopirjev v drugih večjih evropskih državah. Dejstvo več, ki govori o veliki biološki pestrosti, vrednoti Slovenije, ki jo je potrebno varovati.

Polno prgišče lepote
Poslovilna sveta maša škofa Petra Štumpfa (photo: Radio Vatikan) Poslovilna sveta maša škofa Petra Štumpfa (photo: Radio Vatikan)

Slovo škofa Petra Štumpfa od murskosoboške škofije

V murskosoboški stolni cerkvi svetega Nikolaja so se z zahvalno sveto mašo poslovili od škofa Petra Štumpfa, ki bo po petnajstih letih vodenja tamkajšnje škofije konec tega tedna prevzel vajeti ...

Grafične enote rabe kmetijskih zemljišč (photo: MKGP) Grafične enote rabe kmetijskih zemljišč (photo: MKGP)

RKG bo v februarju zaprt. Kaj to pomeni za kmete?

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvešča vse kmete in druge uporabnike aplikacije za vodenje Registra kmetijskih gospodarstev, da ta v mesecu februarju ne bo dostopen. V tem času ...