Kapucinski most
Najstarejši ohranjeni most v Sloveniji
Polno prgišče lepote | 09.03.2016, 07:30 Blaž Lesnik
Točno leto, ko je bil zgrajen Kamniti most v takratnem mokrem škofovskem travniku, kar dobesedno pomeni ime današnje Škofje Loke, ni znano. Ve pa se za leto žalostnega konca tistega, ki ga je dal zgraditi. To je bil freisinški knezoškof Leopold.
Ko se je nekega dne škof odločil, da bo s konjem prečkal Soro po svojem mostu, ga mostninar ni prepoznal in je od njega zahteval plačilo mostnine, ki za jezdeca sploh ni bila majhna. To je škofa tako ujezilo, da je s svojim kričanjem na ubogega pobiralca preplašil konja. Ta je zbezljal čez most, ki takrat še ni bil zaščiten z ograjo. Oba sta padla v deročo reko in utonila. To se je zgodilo davnega leta 1381.
Danes velja Kamniti oziroma Kapucinski most za najstarejši ohranjeni most v Sloveniji. Zgrajen je torej sredi 14. stoletja iz rezanega kamna, čez Soro pa se pne v enem loku. Kapucini, ki so se v Škofji Loki naselili v 18. stoletju, so poskrbeli za drugo ime, pod katerim ga poznamo danes.
Med obnovo leta 1888 so mu dodali železno ograjo, štiri leta kasneje pa še kip svetega Janeza Nepomuka v svoji značilni drži s prstom na ustnicah. Svetnik je bil spovednik češke kraljice, zaradi spovedne molčečnosti pa kljub grožnjam ni hotel povedati kralju, katerih grehov se je spovedala njegova žena. Kralj ga je dal umoriti, njegovo truplo pa so 20. marca 1393 ponoči vrgli v Vltavo. Novica o nasilni smrti se je hitro razširila po vsej Evropi in sveti Janez Nepomuk, ki goduje 16. maja, je postal zavetnik zoper obrekovanje in poplave. Njegovi kipi krasijo številne mostove po Evropi.