
Haaško sodišče.
Haaško sodišče oprostilo Šešlja, tožilstvo bo preučilo možnost pritožbe
Svet | 31.03.2016, 18:05
Haaško sodišče je predsednika Srbske radikalne stranke Vojislava Šešlja oprostilo vseh obtožb. Ocenilo je, da tožilstvo ni dokazalo njegove vpletenosti v vojne zločine ter zločine proti človečnosti na Hrvaškem, Bosni in Hercegovini ter Vojvodini med letoma 1991 in 1993. Šešelj, ki ga ni bilo na izreku sodbe, je že napovedal, da bo zahteval odškodnino, tožilstvo je sporočilo, da bo preučilo, ali obstaja osnova za pritožbo.
Haaško sodišče je večinsko razsodilo, da tožilstvo ni dokazalo vzročne povezave med govori Šešlja na Hrvaškem, Bosni in Hercegovini ter Vojvodini z zločini, ki so bili tam storjeni med letoma 1991 in 1993. Prav tako je razsodilo, da ni obstajala skupinska zločinska pobuda, ki jo je vodil nekdanji srbski predsednik Slobodan Milošević, katere cilj je bila po navedbah tožilstva nasilna odstranitev večine nesrbskega prebivalstva z delov Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter Vojvodine zaradi oblikovanja velike Srbije. "Po mnenju sodnega sveta je bila ideja velike Srbije, ki jo je zagovarjal Šešelj, politični in ne zločinski projekt," je poudaril predsedujoči sodnemu senatu. Po mnenju večine prav tako rezultat zločinske namere ni bila razglasitev avtonomije pripadnikov srbskega naroda na območju Hrvaške ter Bosne in Hercegovine. Sodni senat je bil kritičen do tožilstva, meni, da so bili obtožnica in dokazi polni nejasnosti in nedoslednosti, ki so zapletli delo. "Po tej sodbi je Vojislav Šešelj svoboden človek," je na koncu poudaril predsedujoči sodnemu senatu.
Šešelj bo od haaškega sodišča zahteval milijonsko odškodnino
Šešelj je bil v haaškem priporu skoraj 12 let, od februarja 2003, ko se je po objavi obtožnice predal. Zaradi zdravja je bil novembra 2014 izpuščen in je zdaj v Beogradu. Kot je dejal, je od vsega začetka vedel, da mu ne bodo mogli dokazati nobenega zločina. Od haaškega sodišča bo zahteval 14 milijonov evrov odškodnine.
V Srbiji indiferentni, na Hrvaškem ter v Bosni in Hercegovini razočarani
Oblasti v Srbiji razsodbi niso posvetile veliko pozornosti, a še kakšen odziv je pričakovati v prihodnjih dneh. Predsednik Republike Srbske Milorad Dodik je menil, da gre za dokaz, da je haaško tožilstvo vodilo neutemeljen in politični proces. Glavni haaški tožilec Serge Brammertz je medtem ocenil, da bodo žrtve zločinov med vojnami na Balkanu razočarane, ker je bil Šešelj oproščen. Napovedal je preučitev možnosti pritožbe. Po besedah predsednika hrvaške vlade Tihomirja Oreškovića gre za poraz haaškega tožilstva, razsodbo je ocenil za sramoto. Prejšnji hrvaški minister za veterane Predrag Matić je izjavil, da je v šoku. Predsednik sveta ministrov Bosne in Hercegovine Denis Zvizdić ne more razumeti, da je osvobojen nekdo, ki je dokazano sodeloval v agresiji na Bosno in Hercegovino. Razsodbo bo pozorno analiziral in jo potem tudi komentiral.