Evakuacija z bruseljskega letališča
Življenje v Bruslju se počasi normalizira, na begu en osumljenec
Svet | 23.03.2016, 15:32
V Belgiji so po črnem torku razglasili tridnevno žalovanje. Teroristični napadi na glavnem letališču v državi in postaji podzemne železnice v bližini ustanov Evropske unije so zahtevali 31 žrtev, 260 je ranjenih. Vsi umrli še niso identificirani, zato podatki še niso dokončni. Identificirani pa je vsaj eden od treh samomorilskih napadalcev - dva sta se razstrelila, eden je še na begu. V Bruslju se medtem življenje počasi vrača v ustaljene tirnice. Trgovine in javne ustanove so odprte, javni promet znova obratuje, a vzdušje v mestu je turobno in ljudje vidno pretreseni. Na ulicah ni čutiti običajnega utripa, v središču mesta je opaziti le peščico turistov, ki zbirajo vtise o dogodkih prejšnjega dne.
Za terorističnimi napadi v Bruslju naj bi stala brata. Tistega, ki se je razstrelil na letališču, so preiskovalci že identificirali, drugega, ki je napad izvedel na postaji podzemne železnice v bližini ustanov Evropske unije, še ne. Oba sta bila sicer znanca policije, povezana sta bila z organiziranim kriminalom, a ne tudi s terorizmom, kot tretji osumljenec, ki ga policija še išče. Šlo naj bi za sostorilca v novembrskih pariških terorističnih napadih.
Bogovič: Bali smo se, da se bo zgodilo kaj takega
"Je bil tak občutek tesnobe. Ljudje, ki živimo v Bruslju, smo se na nek način, glede na okoliščine v Evropi in po svetu, bali, da se bo kaj takega zgodilo," nam je povedal evropski poslanec iz vrst Evropske ljudske stranke Franc Bogovič, ki se je sinoči uspel vrniti iz Bruslja. "Večina evropskih ustanov je prav v Bruslju, ta simbolika je bila gotovo nek razlog, povod za tokratne teroristične napade," je še menil Bogovič.
Štrubelj: Spoprijemamo se z jezo, zagrenjenostjo, skoraj uporom
Utrip v belgijski prestolnici je danes daleč od tistega, ki ga ima običajno evropska metropola. Središče je bolj ali manj prazno, turistov je le za peščico, tisti, ki so se opogumili priti, si namesto znamenitosti ogledujejo obeležje v spomin žrtvam terorističnih napadov. Kljub turobnemu vzdušju življenje teče dalje. Šole, upravne zgradbe in trgovski centri ostajajo odprti, javni promet večinoma obratuje normalno, večina avtobusnih in tramvajskih linij ter linij podzemne železnice deluje, vendar se morajo potniki pripraviti na okrepljen nadzor. "Tukaj so ljudje zelo komunikativni. Stopiš korak, dva in že dobiš odziv ljudi, kaj pravzaprav doživljajo. Rekel bi, da se z vsem tem spoprijemamo z neko jezo, zagrenjenostjo in skoraj uporom," je povedal slovenski duhovnik v Bruslju Zvone Štrubelj.
Kako lahko Slovenci iz Bruslja pridejo domov?
Letališče, ki je bilo po terorističnih napadih delno uničeno, ostaja zaprto, saj so preiskovalci še na delu. Leti v Bruselj so preusmerjeni na okoliška letališča. "Včeraj sem v povezavi s slovenskim veleposlaništvom šel iskat neko Slovenko, ki je pripotovala iz ZDA. Bila je dvanajst ur blokirana, ni mogla nikamor, čakala je na rešitev. Sprejeli smo jo v študentski hiši slovenskega pastoralnega centra. S kombijem z veleposlaništva je skupaj z ostalimi odpotovala v Amsterdam, od koder nadaljujejo svoje poti," je še pojasnil Štrubelj.
Slovenski letalski prevoznik Adria Airways torej med drugim leti v Amsterdam. Kot omenjeno, je zagotovljen prevoz iz Bruslja do letališča Amsterdam in obratno. "Naš nasvet tistim, ki se odpravljajo iz Bruslja, je, naj stopijo v stik z našo ambasado. Tudi na sedežu Adrie Airways je organizirana krizna skupina. Podpiramo predlog o uporabi avtobusnega prevoza bodisi do Antwerpna bodisi do Pariza ter od tam letijo z letali, ki jih Adria Airways posebej zato pošilja tja, ker bruseljsko letališče ne deluje," je za naš radio osvežena obvestila predstavil vodja konzularnega sektorja na zunanjem ministrstvu Andrej Šter. Poudaril je, da njegovi sodelavci nudijo pomoč, tudi tako, da skušajo rezervirati sedeže na avtobusih. "Seveda to nekoliko podaljša pot, a zagotovo je bolje to, kot da nekdo iz Slovenije gre proti Bruslju in se s tistim, ki je tam, dogovarjata, kje se bosta srečala." Šter tistim, ki resnično nimajo nekega močnega razloga za pot v Bruselj, to odsvetujejo. "Nikomur ne priporočamo, da rine proti Bruslju, ker bo tja prišel zelo težko," je poudaril.