Nezdravo okolje vsako leto zahteva več milijonov življenj
Svet | 21.03.2016, 20:33
Skoraj četrtina vseh smrti je povezanih z obvladljivimi okoljskimi dejavniki, kot so onesnaževanje, tveganja na delovnem mestu ali sanitarna infrastruktura. Na to v najnovejšem poročilu opozarja Svetovna zdravstvena organizacija. Podatki kažejo, da je življenje v nezdravem okolju leta 2012 zahtevalo 12,6 milijona žrtev, kar je predstavljalo 23 odstotkov vseh smrti na svetu.
Obvladovanje okoljskih dejavnikov bi zvišalo kakovost življenja, številne bi tudi rešilo pred smrtonosnimi boleznimi. "Poročilo posebej poudarja dejstvo, da je vsako leto 12,6 milijona smrti povezanih z okoljskimi dejavniki. To pomeni, da ljudje umirajo, ker živijo in delajo v nezdravem okolju. Okoljski dejavniki, ki so najbolj tvegani, so: onesnaženost vode, zraka in zemlje, izpostavljenost kemikalijam, podnebne spremembe in celo ultravijolično sevanje," pojasnjujejo v Svetovni zdravstveni organizaciji.
Vsako leto samo zaradi srčno-žilnih bolezni, ki jih povzroča vrsta okoljskih dejavnikov, umre 4,8 milijona ljudi. V Svetovni zdravstveni organizaciji poudarjajo, da je najboljša strategija za preprečevanje kapi in srčnih infarktov izogibanje onesnaženosti zraka, kajenju, izpostavljenosti stresnim delovnim pogojem in izmenskemu delu.
Naslednje na seznamu vzrokov smrti so posledice prometnih nesreč. V njih vsako leto umre 1,7 milijona ljudi, a bi jih bilo mogoče preprečiti z boljšim urbanističnim načrtovanjem.
Z okoljskimi dejavniki, kot so onesnaženost zraka, pasivno kajenje, kemikalije ter prekomerna izpostavljenost sevanju in sončni svetlobi je povezanih še nadaljnjih 1,7 milijona smrti zaradi raka.
V Svetovni zdravstveni organizaciji pozivajo države k oblikovanju strategij za zmanjšanje 1,4 milijona smrti na leto zaradi kroničnih bolezni dihal, ki jih povzročajo nečist zrak ter izpostavljenost prahu in plesni na delovnem mestu in doma. Kot dodaja, bodo milijoni ljudi še naprej bolehali in premladi umirali, če ne bo konkretnih ukrepov.