Ob napadih v Turčiji in Slonokoščeni obali pretresen tudi papež
Svet | 14.03.2016, 19:27
Turčijo in Slonokoščeno obalo so konec tedna pretresla krvava dejanja. V Ankari je bombni napad, za katerega še nihče ni prevzel odgovornosti, zahteval 37 življenj, 120 ljudi je ranjenih. Usklajeni napadi, ki so jih na tri hotele v letovišču Grand Bassam v omenjeni državi zahodne Afrike izvedli pripadniki enega od kril Al Kaide na črni celini, so terjali 21 žrtev, ranjenih je 33 ljudi. Obe tragediji sta pretresli papeža Frančiška, prizadetim je izrekel svoje sožalje.
Turške oblasti za napad v Ankari krivijo Kurdsko delavsko stranko
Turški premier Ahmet Davutoglu dejal, da do zdaj zbrani dokazi kažejo, da za okrutnim dogodkom v Ankari stoji prepovedana Kurdska delavska stranka. Turška vojska je že izvedla operacijo na njena oporišča na severu Iraka. Prijetih je 11 osumljencev. Preiskovalci so med posmrtnimi ostanki žrtev v turški prestolnici identificirali napadalca in verjetno tudi njegovega pomočnika. Davutoglu se je zavezal, da bodo oblasti sprejele vse potrebne korake, da obranijo državo. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je zagotovil, da bo terorizem spravil na kolena.
V Slonokoščeni obali razglasili tridnevno žalovanje
Letovišče Grand Bassam v bližini ekonomske prestolnice Slonokoščene obale Abidjan, ki je bilo tarča streljanja, je priljubljeno tako med domačimi kot tujimi turisti. Med 21 žrtvami so bili štirje tujci: Francoz in Nemec ter državljana Burkine Faso in Kameruna. Ubiti so bili trije pripadniki posebnih enot in trije teroristi. Oblasti so razglasile tridnevno žalovanje in sporočile, da bodo poostrile varnost na strateških in javnih krajih, kot so šole, sedeži mednarodnih družb in veleposlaništva, ter na mejah.
Papež Frančišek znova obsodil nasilje in sovraštvo
Papež Frančišek je z globoko pretresenostjo sprejel novico o žrtvah napada v Ankari. Moli za večni pokoj vseh, ki so umrli in tiste, ki žalujejo za njimi, ter za okrevanje ranjenih. Na ves turški narod kliče Božji blagoslov miru, ozdravitve in moči. Telegram z besedami bližine je predsedniku Erdoganu v imenu svetega očeta poslal vatikanski državni tajnik, kardinal Pietro Parolin. Besede sožalja v imenu papeža Frančiška je napisal tudi prebivalcem Slonokoščene obale. Ranjenim v napadih v letovišču Grand Bassam je sveti oče zagotovil svojo duhovno bližino, umrle je izročil Božjemu usmiljenju, ki naj jih sprejme v svoj mir in svojo svetlobo. Sveti oče je obenem obsodil nasilje in sovraštvo v vseh njunih oblikah.