V vrhu Evropske unije trenja zaradi zaprtja balkanske prebežniške poti
Svet | 10.03.2016, 15:18
Zaprtje tako imenovane balkanske poti za prebežnike je poskrbelo za trenja v vrhu Evropske unije. Oblasti v Grčiji so kritične do predsednika Evropskega sveta Donalda Tuska, menijo, da spodbuja enostranska dejanja. Ostra je tudi nemška kanclerka Angela Merkel, ki prav tako poudarja, da to ni rešitev. Po drugi strani avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner napoveduje, da bo njena država za zdaj vztrajala pri nadzoru na svojih mejah in ga bo odpravila, ko bo ustrezno zavarovana zunanja meja povezave. Odprta vprašanja v begunsko-migracijski krizi v Bruslju pretresajo notranji ministri osemindvajseterice.
Odločitev Slovenije, da začne na meji s Hrvaško znova uveljavljati schengenska pravila, je povzročila učinek domin proti jugu do makedonsko-grške meje, ki je de facto zaprta od začetka tedna. Po večmesečnem prihajanju beguncev in migrantov v Evropo po tako imenovani balkanski poti je zdaj zaprta tudi ta. Države puščajo odprta vrata le še za ljudi, ki pri njih zaprosijo za mednarodno zaščito.
"Grčija je prišla zahtevat, naj da združena Evropa enotnim rešitvam prednost pred enostranskimi dejanji, ki le slabšajo položaj," je tako ob prihodu na zasedanje notranjih ministrov Evropske unije v Bruslju poudaril pristojni grški minister Janis Muzalas. Še pred tem je grški premier Aleksis Cipras prek družbenega omrežja Twitter obsodil ravnanje predsednika Evropskega sveta Donalda Tuska, ki zaprtja tako imenovane balkanske poti ne vidi kot enostranskega dejanja, ampak kot skupno odločitev osemindvajseterice. Tega pa ne vidi nemška kanclerka Angela Merkel, ki se zavzema za nekakšno uravnoteženje soočanja z begunsko-migracijsko krizo na evropski ravni. Ton nemškega notranjega ministra Thomasa De Maizierja v Bruslju je drugačen kot njen. Poudaril je, da je število prebežnikov, ki prihajajo v njegovo državo, zdaj nizko, in da si bodo prizadevali, da tako tudi ostane. V trenja se v Evropski komisiji ne želijo vpletati. "Če želimo zapreti smrtonosna in nezakonita stranska vrata, moramo odpreti varno in zakonito okno, drugače bodo prebežniki in brezsrčni tihotapci poskušali najti nove poti," je vseeno dejal pristojni evropski komisar Dimitris Avramopulos, ki se je notranjim ministrom povezave pridružil na zasedanju.
Da je temeljni pogoj za odpravo nadzora na notranjih mejah ustrezno zavarovanje zunanje meje, je poudarila avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner. "Ali se bo to res zgodilo, bomo še videli," je dodala. Vendar v vse skupaj dvomi, zato se bo njena država za zdaj zanašala na lastne ukrepe.
Razprava notranjih ministrov povezave je osredotočena tudi na praktično izvedbo dogovora o vračanju tujcev iz Grčije v Turčijo. Ta je medtem sporočila, da ne bo sprejemala ljudi, ki so trenutno že na grških otokih. Skupen načrt Bruslja in Ankare pa skrbi Združene narode. Visoki komisar za človekove pravice Zeid Raad Al Husein meni, da bi lahko vodil do nezakonitega kolektivnega izgona prebežnikov iz Grčije v Turčijo. Svoje pomisleke bo izrekel med obiskom evropske prestolnice pred marčevskim vrhom osemindvajseterice.