V Bruslju opozorila, da Evropska unija ne sme izgubiti podnebnega zagona
Svet | 06.03.2016, 05:30
Evropska unija ne sme izgubiti podnebnega zagona. Takšna opozorila je bilo v preteklih dneh slišati iz Bruslja. Nizozemska okoljska ministrica Sharon Dijksma je spomnila, da je bil Pariz zgodovinski, a da je treba zdaj z doslednim in pravočasnim izvajanjem podnebnih ciljev do leta 2030 zagotoviti, da bo takšen tudi ostala. V prizadevanjih za ohranitev zagona je pomembna tudi pravočasna ratifikacija pariškega sporazuma.
Slovesni podpis pariškega sporazuma bo 22. aprila v New Yorku. Veljati bo začel, ko ga bo ratificiralo najmanj 55 podpisnic, ki ustvarijo najmanj 55 odstotkov vseh izpustov toplogrednih plinov v svetu. Veliko držav je že sporočilo, da se bodo podpisa udeležile na najvišji ravni. Tako naj bi svetovni voditelji potrdili pomen sporazuma.
Dijksma je poudarila, da povezava ne sme izgubiti zagona in vodilne vloge, pri čemer je pomembna tudi pripravljenost na ratifikacijo sporazuma. "Ozelenitev našega gospodarstvo se že dogaja, v naši družbi se to dogaja. Če želimo v prihodnje ustvariti trajnostno gospodarstvo, če želimo biti konkurenčni na svetovni ravni ter če želimo rast in delovna mesta brez izčrpavanja naših virov, nimamo izbire, nimamo druge možnosti."
Evropska komisija je v preteklem tednu objavila analizo sporazuma, v kateri je pozvala k čimprejšnji ratifikaciji. Tudi nekatere države, predvsem gostiteljica pariške konference Francija, se zavzemajo za čimprejšnjo ratifikacijo, a ostale želijo najprej vedeti, kakšna bo delitev bremen. Enotnega evropskega stališča do ratifikacije tako za zdaj ni.
Pariški podnebni sporazum določa omejitev dviga globalne temperature na največ dve stopinji Celzija do konca stoletja, z željo približati se 1,5 stopinje. Učinkovati naj bi začel leta 2020. Ob tem nevladne organizacije pozivajo k zvišanju ambicij in kritizirajo Bruselj, ker v zadnji analizi ni priporočil pregleda začrtanih ciljev do leta 2030.