Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Zborovanje V obrambo Slovenije (foto: Matjaž Križnik)
Zborovanje V obrambo Slovenije

V središču Ljubljane veliko zborovanje v obrambo Slovenije

Slovenija | 02.04.2016, 17:56

Trg republike v Ljubljani je v dopoldnevu in zgodnjem popoldnevu napolnila množica ljudi. Na velikem zborovanju so sporočili, da želijo živeti v demokratični, varni in svobodni Sloveniji, ki spoštuje, varuje in podpira svoje državljane, njihove človekove pravice, vladavino prava in enakost pred zakonom, ter temelji na slovenski kulturi in z ustavo varovanih slovenskih in evropskih vrednotah. Zavzeli so se za odprto in svobodno družbo, ki je sposobna enakopravnega sodelovanja z ostalimi, a nasprotovali politiki, ki našo kulturo vrednoti s kulturo tistih, ki se s slovenstvom ne strinjajo. Poudarili so tudi, da vztrajajo pri vrednotah slovenske osamosvojitve in zavračajo njihovo kriminalizacijo. Vrhunec dogodka je bilo branje deklaracije, ki so jo uskladili organizatorji dogodka.

Na zborovanje V obrambo Slovenije so skupaj povabili Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve, Zbor za republiko in pomladne stranke. Po poročanju nekaterih medijev se je odzvalo približno 10 tisoč ljudi. V središču prestolnice so na mestu, ki ima močno simbolno in zgodovinsko težo, vihrali s številnimi slovenskimi zastavami ter s transparenti in vzkliki zahtevali svobodno državo.

Hojs: Braniti se je treba pred jugomentaliteto in nasprotniki slovenstva

Najprej je zbrane nagovoril predsednik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve Aleš Hojs. Spomnil je, da so v preteklih dneh nekateri spraševali, proti komu ali čemu se je treba braniti. "Najprej je potrebna obramba proti tistim, proti katerim smo se borili že pred 26 let, proti jugomentaliteti, nasprotnikom slovenstva, starim partijskim strukturam in tistim, ki nikoli niso sprejeli samostojne Slovenije kot svoje domovine ter neprestano, tudi z načrtnim diskreditiranjem najbolj ključnih ljudi slovenske osamosvojitve, blatijo in vnašajo razdor v našo deželo." Po Hojsovih besedah se je treba braniti tudi pred korupcijo, ne le v zdravstvu in javni upravi, ampak še posebej v gospodarstvu in pravosodju. Prav tako se je treba braniti pred klientelizmom oziroma kastnim razslojevanjem, pred pravnim sistemom in akademskimi elitami. Kot je še dodal, se je obenem treba zoperstaviti režimskim medijem in režimskim novinarjem, treba se je tudi upreti silam, ki ne spoštujejo vrednot, na katerih temelji Evropska unija, jih celo zanikajo in od nas zahtevajo, naj se prilagodimo prišlekom.

Kos opozoril na notranje nevarnosti, ki pretijo Sloveniji in Evropi

Soočanje z begunsko-migracijsko in tudi gospodarsko krizo je prav tako omenil akademik Janko Kos, ki je spregovoril v imenu Zbora za republiko. Po njegovem mnenju prestavljata hudo preizkušnjo. A opozoril je, da Slovenija in Evropa nista ogroženi le od zunaj, ampak tudi od znotraj. Grožnja Sloveniji po njegovih besedah prihaja iz posebnega nacionalnega kulturnega anarhizma, ki ne mara slovenstva in slovenske kulturne dediščine. To duhovno stanje nas slabi. "To je nov pojav notranjega odpora proti samemu sebi, nekaj, kar je v nekem smislu bolno." V Evropi se je medtem po Kosovih besedah razširil duhovni nihilizem. Zaradi njega Evropa ne verjame vase, dvomi o svoji civilizaciji, svojih vrednotah in svoji prihodnosti. A Kos tako za Slovenijo kot Evropo vidi rešitev. Najti mora pogum in se opreti na temelje, ki so: grško-rimska kultura, krščanstvo in razsvetljenstvo.

Novakova: Želim normalno Slovenijo

Predsednica N.Si Ljudmila Novak ni zadovoljna, ker Evropa pri spopadanju s trenutnimi izzivi ni dovolj učinkovita. "Evropska unija zagotovo mora ostati, a ne kot prisilni jopič, ki nas utesnjuje, ki državam ne dovoljuje svobode in odločitev, ampak kot skupnost, ki je večja, močnejša in se bo lažje ubranila vsega, kar je pred nami." Kot je še dodala Novakova, želi tudi normalno Slovenijo, kjer veljajo zakoni, kjer tisti, ki nekaj delajo, tudi nekaj imajo, kjer se pomaga tistim, ki niso sposobni poskrbeti zase. "Torej, kjer je tudi solidarnost," je poudarila. Pozvala je k sočutju, odpuščanju in vključevanju ter tudi k sodelovanju slovenske desnice, ki bo ponudila kredibilne ljudi, da bodo državo popeljali naprej in imeli vizijo.

Zidanšek: nazaj si moramo vzeti tisto, kar smo gradili 25 let

K sodelovanju je povabil tudi predsednik zunajparlamentarne SLS Marko Zidanšek. "Odgovornost vseh nas je, da v ljudeh znova vzbudimo občutek varnosti, občutek pripadnosti, vero in zaupanje v našo državo, kot smo ga vsi imeli pred 25 leti, ko smo Slovenijo zgradili na pogorišču prejšnje države. To je dolžnost vsakega izmed nas, še najbolj pa tistih, ki danes stojimo tu pred vami. Moja vizija je velika Slovenija. To je država, ki smo zgradili vsi državljani, vendar so jo ugrabili. Zato si moramo nazaj vzeti tisto, kar smo vsi skupaj 25 let gradili z lastnimi rokami."

Janša opozoril na množično izseljevanje in s tem uničevanje Slovenije

Da je čas, da Slovenijo četrt stoletja po osamosvojitvi še osvobodimo, je menil tudi predsednik SDS Janez Janša. V svojem govoru je opozoril na množično izseljevanje iz Slovenije. "Nobena država, nobena skupnost, nobena občina ne obstaja brez ljudi. Iz Slovenije se v zadnjih letih izseli toliko ljudi, kot se jih rodi. Vsako leto vsa generacija." Po Janševih besedah gre za uničevanje države, za katerim ne stoji vlada Mira Cerarja, ampak tisti, ki so jo postavili. "Ti niso nesposobni. To delajo načrtno. Iz Slovenije izganjajo ljudi, ki lahko predstavljajo krepitev srednjega razreda, krepitev svobodne, samostojne, kritične miselnosti, ljudi, ki bi tukaj zasnovali mala, pozneje srednja podjetja, ljudi, ki bi predstavljali neko normalno sidro vsake demokratične družbe, ki je urejena po načelih in principih svobode in parlamentarne demokracije." Tudi Janša je dodal, da Slovenije ni brez slovenske kulture, jezika in Slovencev, zato je bil kritičen do tistih, ki bi v državo radi pripeljali od 50 do 200 tisoč prebežnikov. Ob tem je opozoril na veliko razliko med solidarnostjo in lažno solidarnostjo. Prepričan je, da gre pri slednji za izkoriščanje begunsko-migracijske krize za nabiranje političnih točk. Cilj zborovanja je bil, kot je dodal, da čim prej pride do trenutka, ko iz Slovenije nihče več ne bo odhajal s trebuhom za kruhom. "Smo v času, ko bo morali sodelovati vsi, ki imamo Slovenijo radi, ki vemo, kaj Slovenija je, ki vemo, kaj želimo, da bi Slovenija bila v prihodnosti za naše otroke in vnuke, ter smo za to pripravljeni tudi nekaj storiti."

Z deklaracijo tudi proti sovraštvu do sodržavljanov, ki razmišljajo drugače

Ob koncu zborovanja je predsednik Zbora za republiko France Cukjati prebral deklaracijo, v kateri so organizatorji opozorili, da na vrata Evrope ne trkajo le milijoni vojnih beguncev, ampak tudi milijoni ekonomskih in ekoloških migrantov. A stara celina ne ve, kako bi jim pomagala ter hkrati zavarovala svoje temelje in svoj obstoj. "Vsiljuje se občutek, da se politiki, ki so na oblasti, ne zavedajo, da bi morebitna množična invazija radikalnega islama v Evropo, ki ni izključena, pomenila ne le konec evropske kulture, varnosti in miru, ampak tudi konec svobode, demokracije in blagostanja. To pomeni, da v prihodnosti ne bomo več sposobni pomagati ostalim, saj bomo sami potrebovali pomoč." Kot še piše, so pred nami časi, ki zahtevajo trezen premislek in pripravljenost na učinkovito ukrepanje. Dokument zato med drugim poziva k pomoči ljudem v stiski in reševanju tistih, ki resnično trpijo. Poudarja tudi, da v medčloveških odnosih ne sme biti prostora za sovraštvo do tujcev, a še manj za sovraštvo do sodržavljanov, ki morda razmišljajo drugače.

Slovenija, Politika
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...