Škofje ordinariji vodili obrede vigilije in vstajenjske slovesnosti
Slovenija | 27.03.2016, 16:41
Tako kot vesoljna je tudi naša krajevna Cerkev Gospodovo vstajenje pričakala z obredi velikonočne vigilije. V slovenskih stolnih cerkvah so jih vodili škofje ordinariji. Zjutraj in dopoldne so darovali še praznične svete maše, večinoma so se začele z vstajenjsko slovesnostjo in procesijo.
Škof Glavan: Vstajenje se je pokazalo kot šola usmiljenja
Predsednik Slovenske škofovske konference, novomeški škof Andrej Glavan, je pri vigiliji spomnil, da Bog Oče na največji greh sveta, umor svojega Sina, odgovarja s svojim največjim dejanjem usmiljenja. "Jezusa ni obudil za našo obsodbo, ampak zaradi našega opravičenja." Tudi Jezus sam se po vstajenjski zmagi ni maščeval ali komurkoli karkoli očital. "Jezusovo zmagoslavje je bilo zmagoslavje ljubezni," je poudaril škof Glavan in dodal, da se je vstajenje pokazalo kot šola usmiljenja, ki tudi nas, njegove učence, vabi k spravi in odpuščanju. Pri vstajenjski sveti maši je škof Glavan poudaril, da velika noč daje razumeti, da imajo vse naše skrbi, trpljenje, vsakodnevni križi in težave svojo polnost. Po njegovih besedah se splača verovati v Kristusa, zanj živeti in si tako zagotoviti svojo večno srečo. "Brez strahu in dvomov gremo lahko z njim. Pokazal nam je, kako moramo živeti, da bi svoj milostni čas, svoje dneve življenja spremenili v trenutke odrešenja zase in za svoje ljubljene brate in sestre."
Nadškof Zore: V življenju naj nas vodi ljubezen, ne strah
Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore se je v pridigi pri vstajenjski maši med drugim dotaknil aktualnega dogajanja in poudaril dejstvo, da živimo v svetu, kjer je veliko razlogov za negotovost in strah. A dodal je, da je ljubezen močnejša od tega. Povabil nas je, naj se v vstalem Jezusu Kristusu odločimo, da nas bo vodila ljubezen in ne strah. "Ljubezen prinaša življenje, strah pa odpira vrata smrti," je poudaril nadškof Zore.
Nadškof Cvikl: Vstajenje da trpljenju nov predznak
Po besedah mariborskega nadškofa metropolita Alojzija Cvikla, ki jih je izrekel med praznično sveto mašo, vstajenje razodene pravi smisel trpljenja, skozi katerega je šel Jezus. Brez vstajenja, tako nadškof Cvikl, bi bilo trpljenje dramatičen in negativen dogodek ter popoln poraz in polom Jezusovega poslanstva med nami. "Vstajenje da trpljenju čisto nov predznak. Ni več poraz in polom, temveč zmaga ljubezni, dobrote in usmiljenja," je dodal nadškof Cvikl. Pojasnil je še, da potrebujemo vero, da nas lahko doseže veselje, ki ga prinaša vstajenje.
Škof Lipovšek: V teh časih potrebujemo oznanilo, luč in moč
Da prav v teh časih še kako potrebujemo oznanilo, luč in moč, ki jih prinaša in uresničuje skrivnost ter vsebina velikonočnega praznika, je pri vstajenjski sveti maši menil celjski škof Stanislav Lipovšek. "To je radostno in upanja polno sporočilo," tako škof Lipovšek, "da vse stiske in negotovosti sedanjega časa, ki jih srečujemo doma in po svetu, niso zadnja beseda." Kristjani, učenci Jezusa Kristusa, smo in bi morali biti po besedah škofa Lipovška v večji meri nosilci upanja tega sporočila. Že pri vigiliji, ki smo jo prenašali na Radiu Ognjišče, je škof Lipovšek spomnil na sveto leto usmiljenja, ki bogati letošnje velikonočne praznike. "Usmiljenje ni neka abstraktna zadeva," je opozoril. Po njegovem nas v tem jubilejnem letu v povezavi s tem čaka veliko dela. "Zato potrebujemo duhovno kondicijo, zato moramo vstopiti v luč, ki sveti po Jezusu Kristusu."
Škof Bizjak: Pot iz duhovne ječe je pot kesanja in odpuščanja
Tudi koprski škof Jurij Bizjak je imel pri vigiliji v mislih usmiljenje. Kot je opozoril, je od zunanjega suženjstva hujše notranje duhovno suženjstvo človeka, ki je vase zaprt in vase zagledan, pregret v svoji jezi in zakrknjen v svojih zamerah, vklenjen v svoje sovraštvo. "Edina pot iz razjedajoče notranje duhovne ječe je pot kesanja in odpuščanja, ki jo oznanjata tako velikonočno jutro kot tudi sveto leto usmiljenja. Človek ni nikoli tako velik kot takrat, ko odpušča in ko prosi odpuščanja," je prepričan škof Bizjak.
Škof Štumpf: Da bi lahko verovali, moramo sprejeti vso resnico o Jezusu
Murskosoboški škof Peter Štumpf je pri vigiliji vernike povabil k budnosti, saj življenje ni dremanje in obupavanje, ampak strategija, kako priti k Očetu v nebesa. Pri vstajenjski sveti maši je spomnil, da mnogi veliko noč obhajajo v strahu in nemiru, saj jih sovražniki Jezusovega imena še danes preganjajo in celo morijo. Škof Štumpf je skušal odgovoriti, zakaj. "Še danes in vedno bo tako, da bodo mnogi trdili, da so oni boljši kot Jezus. Še danes mnogi trdijo, da je njihova resnica boljša od resnice o Jezusovem vstajenju od mrtvih, ki nam jo danes poroča evangelij. Skoraj nihče danes ne zanika, da je Jezus nekdaj živel ne zemlji. Mnogi pa zanikajo, da je Jezus vstal od mrtvih." Kot je dodal škof Štumpf, je treba o Jezusu sprejeti vso resnico, da bi lahko verovali, polresnic o njem ni. "Oklepanje resnice pa nas zavezuje, da se vsakodnevno borimo proti vsem oblikam greha. Boj proti grehu pomeni umiranje sebi. Kdor pa umira sebi, že sedaj vstopa v slavo Jezusovega vstajenja, da bi pridobil večno življenje v nebesih." V tem sporočilu je po besedah škoda Štumpfa resnica velike noči.