Družina na premieri filma o papežu
Slovenija | 22.03.2016, 14:18
V nedeljo, 20. marca, je pohod po slovenskih kinematografih začel film Papež Frančišek – Pot do svetega sedeža, ki je nastal v špansko-argentinski produkciji. Na predpremieri je bila kot medijski sponzor tudi Založba Družina.
Scenarij filma (napisala sta ga režiser Beda Docampo Feijóo in soscenarist César Gómez Copello) temelji na biografski knjigi Frančišek: življenje in revolucija (Francisco: Vida y revolución), ki jo je je leta 2013 napisala vatikanska dopisnica za argentinski časopis La Nación in papeževa dolgoletna prijateljica Elisabetta Piqué.
Čuti z majhnimi in ubogimi
P. Andraž Arko je o filmu spregovoril že na predpremieri in v tiskani velikonočni številki Družine. Tako ga je že večkrat videl in se mu vedno znova zdi impresiven. Papeža oz. Bergolia predstavi v svoji moškosti, ob njem pa je glavan igralka – ženska, kar ni običajno za filme o papežih. "Predvsem pa je impresivno, kako se papež približa obrobnim ljudem, kako vedno čuti z majhnimi in ubogimi." Prav tako je žensko vlogo pohvalila s. Meta Potočnik, ki je papeža v biografski drami videla kot naravnega, človeškega in božjega hkrati. "Navdušil me je s svojo špansko življenjsko močjo. Normalnost v odnosih, toplina. Zelo prisrčno."
Spoznajte papeža skozi film in knjige
Na premieri so bili tudi številni prijatelji in sodelavci Družine. Manica Ferenc priporoča, naj ne gledamo samo filma o papežu, temveč o njem preberemo tudi kakšno knjigo (npr. Božje ime je Usmiljenje, v kateri se papež pogovarja z Andreo Torniellijem), da bomo papeža dobro spoznali. "Dejansko ga potem v filmu vidiš takšnega, kot ga spoznavamo tudi sedaj skozi njegove nastope. Z njo se je strinjal diakon Matej, duhovnik Miro Šlibar pa je dodal, da film vabi k posnemanju papeža v odprtosti do malega človeka.
Urednica revijalnega programa Založbe Družina Barbara Kastelec je poudarila novinarko, ki kot ateistka spremlja očeta Jorgeja do papeža Frančiška. "Nagovorila me je živost skozi osebno zgodbo novinarke. Takoj sem si kot novinarka predstavljala, kako si zapisujem stvari, ona je pa celo izhajala iz ateizma." Poudarila je še, da je bilo lepo spremljati papeža, preden je bil izvoljen in spoznati, kaj ga je izoblikovalo. "Meni se zdi film enkraten," je dodala.
"Tako pristen je, tako človeški. Tako sočuten."
Tudi obiskovalci niso skrivali navdušenja. Povedali so, da skozi prikazano življenjsko Jorgeja Maria Bergolia papeža Frančiška bolje razumejo. "V filmu je bil predstavljen kot papež ubogih, kot papež iz revnih predmestij." (Štefan) "Zgodba je pretresljiva in globoka, vredna ogleda." (Milan) "Tako pristen je, tako človeški. Tako sočuten. Tisto, kar govori, pravzaprav živi. Odslej bom še pozornejša na njegove izjave, ker se mi zdi, da premika svet." (Silva)
"Čisto takšen je"
Dan, pozneje, v ponedeljek, 21. marca, so si biografijo prvega jezuitskega papeža premierno ogledali tudi v mariborskem Koloseju. Filmu je sledila okrogla miza, na kateri so ob moderiranju p. Petra Rožiča spregovorili mariborski nadškof in metropolit Alojzij Cvikl, Andrejka Kričej ter zgodovinar in publicist Aleš Maver. Vsi so bili nad filmom navdušeni.
"Čisto takšen je," je po ogledu filma v mariborskem Koloseju o papežu Frančišku dejal mariborski nadškof Alojzij Cvikl. "Lep film. Realen, prizemljen kakor oče Jorge, argentinski papež Bergoglio." Dodal je, da je to tudi film o Buenos Airesu in o revnih, za katere naj se Cerkev razdaja. Iz njega sijejo istovetnost, toplina, človeškost, nenarejenost in iskrenost. "Njegova vera je življenjska. Do konca gre v zaščiti človekovega dostojanstva. Vzgojen za samostojnost in tudi kot papež je takšen." Papežev vidi Cerkev, ki je na poti k človeku. Gre za Cerkev drugega vatikanskega koncila. Polna je usmiljenja, deluje pravično, dostojanstveno in protikoruptivno.
Andrejko Kričej sta navdušila papeževo spoštovanje in sočutje do žensk, Aleš Maver pa je pohvalil sporočilo filma, da neevropski papež prinaša katoliški cerkvi veliko bogastvo svoje kulture.