Poslanci danes sedem ur o upravljanju državnega premoženja
Slovenija | 15.03.2016, 15:42
Parlament se je zgodaj popoldne sešel na izredni seji. Razpravi o upravljanju državnega premoženja, ki so jo zahtevali v opozicijskih SDS in N.Si ter nepovezani poslanci, naj bi namenil sedem ur. Sklepov ob koncu ni pričakovati.
V opozicijskih SDS in N.Si ter nepovezani poslanci so vladi očitali kršenje strategije upravljanja državnega premoženja. Po njihovem mnenju to zmanjšuje konkurenčnost našega gospodarstva ter slabša položaj v Sloveniji in njen ugled v tujini. "V vseh treh poslanskih skupinah smo prepričani, da upravljanje državnega premoženja pod vlado Mira Cerarja in pod okriljem ministrstva za finance, ki ga vodi Dušan Mramor, bistveno odstopa od strategije upravljanja državnega premoženja. Poudariti je treba tudi, da upravljanje državnega premoženja bistveno odstopa od vseh predvolilnih obljub, ki jih je dala največja koalicijska stranka SMC, in sicer etičnost, moralnost in transparentnost," je ugotavljal poslanec SDS Marko Pogačnik.
Predlagatelji izredne seje parlamenta omenjajo več primerov in tudi dvojna merila
Začelo se je z nenavadno zamenjavo vodstva Slovenskega državnega holdinga, ki je vlada in ministrstvo za finance nista nikoli pojasnila. Po mnenju predlagateljev seje je nenavadna tudi odločitev o prenosu terjatev do Save iz slabe banke na Slovenski državni holding, prav tako želijo razpravo o likvidaciji Probanke in Factor banke ter o zadnjih menjavah v vrhu Nove Ljubljanske banke. V ospredju je tudi problematika prodaje državnih deležev v Palomi in Adrii Airways. "Poudarili bi tudi, da ima vlada dvojna merila. Ko ji ustreza, sprejme neko odločitev v zvezi z odprodajo oziroma upravljanjem državnega premoženja. Ko ne želi sprejeti odgovornosti, pride pred javnost z besedami, da vlada z odločitvami nima nič."
Mramor kritičen do razprave, po njegovem negativno vpliva na marsikaj
Minister za finance Dušan Mramor je očitke zavrnil. Po njegovih besedah razprave, kakršna je današnja, dajejo vtis, da je Slovenija država, kjer se politika neposredno vmešava v podjetja, kar po njegovih besedah zmanjšuje privlačnost za neposredne naložbe iz tujine. "S tem se zmanjšuje uspešnost privatizacij podjetij v državni lasti, ki skladno s strategijo ne sodijo v državno lastništvo. Vse to ima negativne posledice za številko in kakovost delovnih mest, za rast BDP, javne finance in na splošno blagostanje slovenskih državljanov," je bil kritičen Mramor.
Horvat z N.Si-jem razočaran nad Cerarjevo etičnostjo, Dobovšek o fluidnem modelu upravljanja
Da dogajanja v zvezi s kadrovanjem v pomembnih slovenskih družbah ter številne neutemeljene in nerazumne poslovne odločitve še dodatno zmanjšujejo zaupanje v gospodarnost države, je ocenil poslanec N.Si Jožef Horvat. "Vlada se javno obnaša, kot da to ni njena stvar. V vladi očitno mislijo, da če bodo mižali, problema pač ne bo." V N.Si so razočarani, ker vlada Mira Cerarja pri gospodarjenju z državnim premoženjem ni naredila velikega preloma od politike tako imenovanega nacionalnega interesa iz preteklih obdobjih. "Kljub obljubam predsednika vlade Mira Cerarja o višjih etičnih standardih, se pri upravljanju z državnim premoženjem v času njegovega vladanja dogajajo popolnoma nesprejemljive odločitve, ki poglabljajo luknje v slovenskem proračunu."
Da želja po preglednem upravljanju državnega premoženja obstaja, je menil nepovezani poslanec Bojan Dobovšek. A opozoril je: "Vlada je razvila tako imenovani fluidni model upravljanja. Zakaj fluidni? Zato, ker nam polzi skozi roke. Spolzel nam je iz rok in v bistvu to premoženje skozi kadrovanje upravlja elita, neka neformalna mreža."