Tokratni teden boja proti raku poudarja pomen presejalnih programov
Slovenija | 07.03.2016, 17:02
V Sloveniji v zadnjih letih za rakom zboli več kot 13 tisoč ljudi, zdravljenje je v veliki večini uspešnejše, če so odkriti na začetni stopnji razvoja. Na Zvezi slovenskih društev za boj proti raku zato poudarjajo pomen presejalnih programov Dora, Zora in Svit, ki so tudi v ospredju letošnjega tedna boja proti raku, v katerega smo vstopili.
Zveza slovenskih društev za boj proti raku nad dogodki tedna boja proti raku pri nas bdi že več kot 30 let. Spodbuditi želi ljudi, naj živijo tako, da čim bolj zmanjšajo ogroženost za pojav bolezni. Da ta že zdavnaj ni več tako usodna, je na novinarski konferenci poudarila predsednica zveze Maja Primic Žakelj. Danes namreč med nami živi več kot 90 tisoč ljudi, ki so raka preživeli. Kot je še pojasnila, je teden boja proti raku vsako leto posvečen enemu od nasvetov iz evropskega kodeksa proti raku, letos so v zvezi izbrali tistega, ki vabi ljudi, naj se udeležujejo organiziranih presejalnih programov za raka. V Sloveniji delujejo trije: Zora, Dora in Svit.
Zora je namenjena ženskam med 20 in 64 letom starosti, program je zastavljen tako, da vsaj enkrat v treh letih ženske pridejo h ginekologu na odvzem in pregled brisa materničnega vratu. Prvi uspehi programa so že vidni, saj so leta 2003 zaznali 212 obolelih z rakom materničnega vratu, leta 2014 105.
Dora je namenjena ženskam med 50. in 69. letom starosti. Cilj je zmanjšati umrljivost raka dojk za 25 do 30 odstotkov v desetih letih. Strokovnjaki program izvajajo na 11 digitalnih aparatih po vsej Sloveniji, vanj je vključenih 55 odstotkov ženk. Opravljenih je bilo že 175 tisoč mamografij, odkritih je bilo več tisoč rakov.
Program Svit je namenjen zgodnjemu odkrivanju predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki. Ciljna populacija je bila lani razširjena na stare od 50 do 74 let.