Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

VIDEO: Verniki mariborske metropolije na že 21. postno romanje

Slovenija | 06.03.2016, 14:07

4. in 5. marca je potekalo 21. postno romanje mariborske metropolije in agencije Aritours, ki se ga je udeležilo 300 romarjev. K "svetnici upanja" sveti Bakhiti, na Monte Berico, v Vicenzo in italijanski Lurd jih je vodil mariborski metropolit Alojzij Cvikl, ki mu je bilo tovrstno romanje prvič, od kar je prevzel mesto nadpastirja. V nagovorih je v ospredje postavil Marijo, post in leto usmiljenja. Med drugim je dejal, da naš Bog ni ljubosumen in, da je sveto leto za vsakega priložnost.

Že 21. postno romanje mariborske metropolije je bilo kot vsa dosedanja vsebinsko izjemno bogato. Kraji, ki smo jih obiskali na poti po severni Italiji so bili skrbno izbrani. Vsak izmed njih je zapustil izjemno duhovno, kulturno in umetniško dediščino današnjim in bodočim rodovom, na kar je opozoril tudi mariborski nadškof metropolit Cvikl: "Tudi te štiri postaje, ki smo jih naredili, so bile dobro izbrane. Zakaj? Če vzamemo sam postni čas gre za ta prehod iz sužnosti v svobodo in še posebej pri sveti Bakhiti smo gledali prav to. Sužnja, ampak, ko je srečala Kristusa je našla svobodo."

Posebej se je nadškofa dotaknila zunanja podoba svetega leta po italijanskih cerkvah, kje je povsod viden logotip v in pred cerkvijo. "Kar nekajkrat smo šli skozi sveta vrata v teh dveh dneh. Papež je želel, da bi prav ta sveta vrata bila spodbuda, ker človek, ki je simbolično bitje potrebuje znamenja. In sveta vrata so znamenje. Ponazarjajo nam Kristusa, ki pravi: Jaz sem vrata k Očetu."

Veselje nad izvedenim romanjem sta izrazila tudi Slavica in Ciril Arih iz turistične agencije Aritours. "To ni samo delo, kadar ti opraviš samo delo je brez srca. To kar smo slišali v nagovoru nadškofa, da je srce tisto, ne glava, ki te pritegne in kadar delaš iz srca se to čuti," je dejala Slavica Arih, soprog Ciril pa dodal, da je to "romanje, na katerem vedno znova združujemo duhovni del, ki mu dodamo zgodovinski, umetnostni ali kulturni vidik."

Da gre za poglobitev vere v postnem času pa so prepričani tudi romarji.

Romarji
Romarji © ARO

Podrobno o romanju

Romanje se je začelo v Vicenzi, kjer na griču Monte Berico, tik nad mestom, stoji mogočna bazilika, slavno Marijino božjepotno svetišče, kamor prihajajo številni romarji. Ko je Mati božja leta 1428 rešila mesto strašne kuge, so ji hvaležni meščani sezidali veličastno gotsko cerkev. Slavni arhitekt Palladio jo je kasneje dal predelati, današnjo obliko pa je dobila v 17. stol. V svetišču je veliko umetnin, največja dragocenost pa je Marijin kip iz 15. stol., ki stoji na glavnem oltarju. Po slovesni romarski maši so se podali na potep po zgodovinskem mestnem središču Vicenze, ki ga je zaznamoval veliki renesančni arhitekt Andrea Palladio. Ustvaril je toliko lepih zgradb, da se mesto ne imenuje zaman Palladijevo mesto. Na sprehodu skozi mesto so spoznali glavne znamenitosti Vicenze in se srečali z najpomembnejšimi Palladijevimi deli: Olimpijsko gledališče, bazilika, njegov spomenik ter številne čudovite palače.

Pot so romarji prvi dan nadaljevali v Schio, kjer so obiskali cerkev sv. Jožefine Bakhite, prve afriške svetnice. Nekdanjo sužnjo, ki je kasneje postala kristjanka in redovnica, je papež sv. Janez Pavel II. leta 2000 proglasil za svetnico, Benedikt XVI. pa jo je imenoval za svetnico upanja. V Schiu, kjer je živela 45 let, so romarji obiskali njen grob, njene samostanske sobe in muzej.

Drugi dan je pot vodila v Trento, prestolnico pokrajine Trentino, mesto sredi mogočnih gora ob reki Adiži. Kraj je poznan predvsem po Tridentinskem koncilu, ki ga je leta 1545 sklical papež Pavel III. in je trajal kar 19 let. Koncil je bil odgovor na izziv, ki ga je za Katoliško Cerkev predstavljal začetek protestantizma. Na koncilu so vpeljali Katekizem Katoliške Cerkve, določili standarde obredov v Katoliški Cerkvi (zakramenti in mašna daritev) in dokončno potrdili svetopisemski kánon ter za nekaj stoletij utrdili katoliško stališče do sveta, družbe in drugih krščanskih veroizpovedi. Sprehod do trga v samem središču mesta, kjer si ogledamo stolnico, Neptunov vodnjak, pretorsko palačo, ... V stolnici, zgrajeni v 13. stol., kjer so koncilski očetje so slovesno razglasili koncilske listine, je bila romarska sveta maša.

Zadnja postaja romanja pa je bil kraj Chiampo, »italijanski Lurd«. Gre za priljubljeno romarsko središče, na las podobno votlini v Lurdu, ki ga je leta 1935 zgradil bl. p. Claudio Granzotto, kot dokaz svoje predanosti Devici. Novo cerkev svetišča, ki ga letno obišče približno milijon ljudi, je z mozaiki olepšal naš rojak, p. Marko Ivan Rupnik.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.