Poslanci osem ur o sistemski korupciji v zdravstvu, sklepov ni
Slovenija | 03.03.2016, 19:11
Državni zbor se je lotil sistemske korupcije v zdravstvu. Vlada soglasje, da gre za veliko težavo, a pogledi na njeno reševanje so različni. Medtem ko v SMC in ZL razpravo vidijo kot zlorabo hrama demokracije, je skupina poslancev SDS, N.Si in nepovezanih poslancev že zahtevala posebno parlamentarno preiskavo. Izredna seja, ki je trajala osem ur, ni prinesla nikakršnih sklepov.
Izredno sejo o sistemski korupciji v zdravstvu so predlagali poslanci SDS in nepovezani poslanci. Poslanka največje opozicijske stranke Jelka Godec je uvodoma opozorila, da bi moralo biti zdravje ljudi osrednja in prednostna naloga v državi. "Zdravstvena politika bi morala slediti cilju, da imajo vsi državljani dostop do kakovostne zdravstvene oskrbe," je dodala, prav tako bi morala veljati ničelna stopnja korupcije. A ocenila je, da v Sloveniji ni tako. "Večina bolnišnic se sooča z izgubami in dolgovi, ob tem opozarjajo na nepravilno financiranje. Bolnišnice naj bi bile tako finančno na tleh, zamujale naj bi z izplačili dobaviteljev. Zahtevajo več denarja, večji posluh ministrice za zdravstvo, ministra za finance in tudi predsednika vlade. Med izjavami predstavnikov bolnišnic smo lahko tudi slišali, da gre za izčrpavanje zdravstva po vzoru izčrpavanja v gospodarstvu." Godčeva je naštela več primerov netransparentno porabljenega denarja in poudarila, da ne moremo pričakovati modernega javnega zdravstva, če se bodo nepravilnosti še dogajale.
Zdravstvena ministrica Milojka Kolar Celarc je zatrdila, da s sodelavci zelo dejavno sodeluje pri ugotavljanju in odkrivanju koruptivnih dejanj. Po njenih besedah se je vlada tega problema lotila sistematično in celovito.
Po besedah njenega predhodnika, zdaj poslanca DeSUS Tomaža Gantarja, je korupcija v naši državi precejšen problem, a novice o korupciji v zdravstvu so še bolj boleče, saj zdravstvo vključuje storitve, ki jih v življenju potrebujemo skoraj vsi. "Korupcija se, tako kot vsepovsod tudi v zdravstvu pojavlja na več nivojih, na nivoju posameznih vodstev in tudi na sistemskem nivoju. Z njo se srečujemo pri nabavi zdravil, medicinskih materialov in medicinske opreme, različnih gradbenih delih in naložbah, ki so v samostojni Sloveniji kar nekajkrat pretresale javnost." Vsekakor po njegovem mnenju korupcija ne sme biti razlog, da se zdravstvu ne zagotovi potrebnega denarja. Bojana Muršič iz SD je prepričana, da k obstoju korupcije v zdravstvu med drugim pripomore ne dovolj jasna ločnica med javnim in zasebnim sistemom. Kot je poudarila, je na tem področju nujen tektonski premik. V SMC razpravo vidijo kot zlorabo državnega zbora, kot je dejal Branko Zorman, je namenjena le kritikam zdravstvenega ministrstva in vlade. Podobno je tudi stališče ZL, Miha Kordiš je ocenil, da se s takšnimi razpravami pritiska na vlado, da ne bi ukinila dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, odvzela neupravičeno podeljenih koncesij in prepovedala dopolnilno dejavnost zdravnikov.
Poslanec N.Si Jernej Vrtovec je opozoril, da je korupcija v zdravstvu postala obče sprejemljiva. Kot je dodal, je treba to izkoreniniti. "Krščanski demokrati bomo vedno podpirali zakonodajo, ki bo prispevala k večji preglednosti in krepitvi institucij, da bo korupcija v državi čim manj prisotna." Ker do zdaj ni še nihče odgovarjal, v njegovi stranki predlagajo reorganizacijo sistema. "Pravo zdravilo ni skupno javno naročanje, pravo zdravilo je temeljita reforma, za katero upam, da bo takojšnja." Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Bojan Dobovšek vidi veliko zamujenih priložnosti, spomnil je tudi, da ne potrebujemo novih analiz razmer, s katerimi se v zadnjem času rado hvali zdravstveno ministrstvo. "Če vidimo, da smo v obdobju sistemske korupcije v zdravstvu, je prav, da izpostavimo tisto, kar je za takšno korupcijo najbolj pomembno. Niso pomembni tako zdravniki kot sestre in ostalo osebje, ampak je sistem tisti, ki je pripeljal do tega." Sistem je po njegovih besedah treba urediti. Ena njegovih točk je dobava medicinske opreme in materialov. "Tukaj je ključ korupcije in s tem po navadi zdravniki nimajo nič, prav tako ne nekatero osebje. Tukaj bi morali izpostaviti ljudi, ki s takšno dobavo služijo." Dobovšek je pri tem omenil primer srčno-žilnih opornic v ljubljanskem kliničnem centru.
Prav na nakup srčno-žilnih opornic v naši največji bolnišnici se bo osredotočila parlamentarna preiskava, ki so jo zahtevali poslanci SDS, N.Si in nepovezani poslanci, saj je tu za zdaj zaznati največje nepravilnosti. Člane preiskovalne komisije bo zanimalo predvsem, zakaj se je ta medicinska oprema v Sloveniji v preteklosti prodajala po veliko višjih cenah kot na tujih trgih. Ugotavljali bodo odgovornost tistih, ki so nakup po takšnih cenah omogočali.