Novakova, Janša in Zidanšek v en glas: vlada ne zna
Slovenija | 01.03.2016, 15:34
Zbor za republiko in Inštitut Antona Korošca sta v Celju pripravila javno tribuno na temo migrantske krize. Sodelovali so prvaki treh pomladnih strank, Janez Janša, Ljudmila Novak in Marko Zidanšek, vsi pa so se strinjali, da vladna politika na tem področju ni prava ter da ogroža prihodnost Slovencev.
Predsedniku SDS Janezu Janši se vladno ravnanje na področju beguncev zdi problematično iz več vidikov. Slovenija je namreč kršila lastno in evropsko zakonodajo, saj "ti ljudje" po njegovem ne bi smeli vstopiti v schengensko območje. S humanitarnega vidika Janša ravnanje Slovenije, pa tudi Nemčije, vidi kot prepletanje prave in lažne solidarnosti. Sprejema se namreč vse, od mater z otroki do mladih moških, sposobnih za boj, prav slednjih pa je daleč največ, meni. Dodaja, da potem, ko je Nemčija začela pripirati vrata, zmanjkuje prostora za tiste, ki so pomoči dejansko potrebni. Najbolj problematičen pa se predsedniku SDS zdi varnostni vidik. Velik del migrantov namreč po njegovem mnenju prihaja z območja pod nadzorom Islamske države in če je vsak 10.000. migrant nevaren, je Evropa danes v resnih težavah. Kot je dejal Janša, vlada očitno želi čim več Slovencev poslati iz Slovenije in privabiti čim več migrantov v državo, saj bo le tako lahko večno na oblasti. Dotaknil se je tudi protestov državljanov, ki si v svoji bližini ne želijo centrov z množicami migrantov. Te je ocenil kot miroljubne, meni pa, da bo potrebno tudi vseslovensko zborovanje, na katerem bodo ljudje na kulturen in dostojanstven, a odločen način, sporočili, za kaj gre, saj je to njihova temeljna ustavna pravica.
Predsednica NSI Ljudmila Novak je zatrdila, da smo Slovenci solidaren narod, kar smo že večkrat dokazali, vendar se imamo pravico sami odločati, komu in kako pomagati. "V tej krizi pa nam želi nekdo vsiliti, komu bomo pomagali in na kakšen način, ter proti naši volji ustvarjati neke centre, kamor bomo spravili tisoče ljudi in na ta način ogrožali varnost naših otrok in nas. Na to pa ne pristajam," je dejala prvakinja NSi. Meni, da Slovenija ni dolžna sprejeti nikogar, razen tistih, ki se resnično znajdejo v življenjski nevarnosti.
Predsednik SLS Zidanšek pa je dodal, da Evropska unija ni pravočasno predvidela vseh potrebnih korakov in je zato padla na izpitu. Nasprotuje argumentom, da se Evropa stara in zato potrebuje mlado delovno silo, saj je v Sloveniji trenutno brez dela 100.000 ljudi, v vsej Evropi pa 24 milijonov. Nemčija lahko delovna mesta odpira v Grčiji, Sloveniji in drugih evropskih državah, kar bi Evropo lahko še bolj povezalo. Zidanšek je še menil, da bi bil potreben razmislek o novi pogodbi znotraj EU, tudi s skupno policijo in vojsko.