Piran, rt Madona
Podvodni Triglav
Polno prgišče lepote | 25.02.2016, 07:25 Blaž Lesnik
Slovensko morje je skupaj s Tržaškim zalivom, katerega del je, zelo plitvo. Povprečna globina celotnega zaliva je 18,7 metra. Za primerjavo: v celotnem Tržaškem zalivu je le malo več vode, kot je v enem letu odteče po reki Soči skozi Solkan. Dotok Soče in tudi Timava je tako za Tržaški zaliv zelo pomemben.
Večji del slovenskega morja (97 % globin) ne presega 25 metrov, kar 40 % morja pa je plitvejšega od 10 metrov. Najbolj znano globlje podvodno območje slovenskega morja je obsežnejša kotanja pred Piranom, približno 300 m severozahodno od rta Madona. Tu so izmerili največjo globino v slovenskem morju: 38 metrov. Poimenovali so jo "podvodni Triglav" in leta 2000 to točko označili z 2500 kg težko betonsko piramido - spomin na osamosvojitveno vojno, saj je služila kot cestna barikada pred tanki JLA. Na njej je pritrjena kovinska ploščica z napisom "Najgloblja točka slovenskega morja", poleg napisa pa je narisan na glavo obrnjen slovenski grb s Triglavom. Drugi globlji predeli severnega Jadrana se nahajajo šele v bližini rta Gornja Savudrija, kjer proti zahodu od Savudrijskega polotoka začnejo globine hitro naraščati.
Zaradi plitvega morja so morali pri gradnji terminalov za Luko Koper izkopati veliko mulja na morskem dnu in tako poglobiti površine za ugrez ladij. Zadnji tak poseg v luki je bil leta 2014, ko so prvi bazen ob obali kontejnerskega terminala poglobili na - 14 metrov in s tem omogočili vplutje ladij z ugrezom 12,5 metra.
Vir: www.hidrografija.si, Geografija Slovenije (Slovenska matica), www.obala.net