Edna ftica priletejla
Slovenija | 23.02.2016, 08:31
Zgoščenka Edna ftica priletejla, ki smo jo predstavili v oddaji o ljudski glasbi, je del obširne zbirke zvočnih izdaj Iz arhiva Glasbenonarodopisnega inštituta. Prinaša ljudske pesmi, pripovedi in molitvice iz Porabja.
Ekipa Glasbenonarodopisnega inštituta se je med Porabske Slovence odpravila leta 1970 in pesemsko izročilo v porabskih vaseh prestregla v času, ko je bila ljudska kultura na tem območju zaradi izoliranosti izjemo živa, hkrati pa so se ji obetale spremembe. Porabščina ni bila vključena v pouk slovenščine, kar je ohranjalo jezikovno oddaljenost od uradne slovenščine in v Porabcih vzbudilo občutek manjvrednosti njihovega narečja. Zanimanje za pesemsko izročilo Porabskih Slovencev je zato pevcem nudilo tudi simbolično ovrednotenje njihove govorice in priznanje za njeno ohranjanje.
Pevci so v pripovedih še ohranili spomin na številne šege, v katerih je mogoče prepoznati arhaične elemente. Bogastvo porabskega pesemskega izročila preseneča s povezanostjo z naravo, predvsem z motivom ptice. Z mislijo na ptico, ki je prinesla »veseli glas«, se začenjajo ali srečujejo različne pesmi – ljubezenske, pripovedne in vojaške. Ptice so navzoče kot metafore v poimenovanjih ljubljene osebe ali kot izraz hrepenenja.
Avtorji zgoščenke, dr. Marija Klobčar, dr. Urša Šivic in Peter Vendramin, so poskrbeli za zvočni izbor ter strokovne muzikološke in tekstološke komentarje. Ti med posebnosti pesemskega porabskega izročila razkrivajo tesno prepletanje alpske in panonske kulture.