mesto Ormož
Ormož - sonce Prlekije
Polno prgišče lepote | 23.02.2016, 08:35 Blaž Lesnik
Ormož je mesto pod obronki Slovenskih goric, ki je zraslo na naravni terasi nad reko Dravo. Mesto, bogato z zgodovino, so sekale pomembne prometne poti in ravnica nad Dravo je bila poseljena že okrog leta 2100 pred Kristusom. Po pomembnosti je presegel vse okoliške kraje in ga zaradi svoje velikosti in urbanistične zasnove prištevamo med največje naselbine v vzhodno-alpskem prostoru.
Zanimivo je, da se ne ve, zakaj je kraj pozneje propadel. Arheologi so odkrili veliko dokazov o gradbeni, bivanjski, celo kulinarični in pivski kulturi nekdanjih prebivalcev.
Šele v srednjem veku je mesto ponovno zraslo. Prvič ga omenja listina iz leta 1273 kot Holermuos. To je bil čas bojev za vzhodno mejo med ogrskimi kralji in Salzburško nadškofijo. Zaradi strateškega pomena je kraj že leta 1293 dobil trške, leta 1331 pa že mestne pravice.
Gospodje Ptujski so na takratni obrambni meji z Madžari, postavili utrjen grad. Danes si v grajskih prostorih lahko ogledamo imenitne poslikave, ki sodijo v vrh klasicistične umetnosti v Sloveniji, v gradu pa so na ogled še arheološka razstava Med Dravo in Muro – predstavitev arheološke dediščine obmejnih občin Prlekije in Medžimurja in druge...
Mesto s približno 2200 prebivalci si vsekakor zasluži obisk že s svojo lego nad Dravo, z gradom in parkom, urbano urejenostjo in župnijsko cerkvijo, vse to pa lahko popestrimo še z ogledom muzejskih zbirk.
Vir: TIC Ormož, Statistični urad RS