Valentin Inzko
Inzko: Bosno in Hercegovino čaka maraton v smeri Bruselj
Svet | 29.02.2016, 16:23
Potem ko je premier Velike Britanije David Cameron sporočil, da bodo na Otoku o obstanku v Evropski uniji odločali 23. junija, so se oglasili na Češkem. Predsednik tamkajšnje vlade Bohuslav Sobotka doma pričakuje podobno razpravo, če bodo Britanci izglasovali izstop iz povezave. A obstajajo države, ki se kljub izzivom, s katerimi se trenutno sooča osemindvajseterica, želijo pridružiti veliki družini evropskih narodov. Med njimi je Bosna in Hercegovina, ki je v minulem mesecu stopila korak naprej na tej poti. A čaka jo veliko dela.
Bosna in Hercegovina je v februarju uradno zaprosila za članstvo v Evropski uniji. Slišati je bilo ocene, da gre za zgodovinski trenutek. Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v tej državi Valentin Inzko se strinja. "Konec koncev moramo priznati, da so bili ljudje Bosne in Hercegovine vedno Evropejci." Kot je Inzko ocenil v pogovoru za naš radio, je zato želja, da tudi uradno postanejo del velike družine evropskih narodov, zelo močna. "Rekel bi, da si to želi od 80 do 90 odstotkov vseh državljanov. A ne le njih. To je tudi želja voditeljev treh tukajšnjih narodov in politikov. Precejšnje olajšanje je, da v tem smislu ni kakšnih razlik."
Od oblasti bo, tako Inzko, odvisna hitrost približevanja Bosne in Hercegovine Evropski uniji. Samo uradna prošnja za članstvo namreč ne rešuje vseh težav. "Zdaj pride težji del, rekel bi mu maraton v smeri Bruselj." Inzko je za Radio Ognjišče pojasnil, da se bodo morale spremembe vršiti na področjih pravne države in gospodarstva. Kot je dodal, sta področji povezani. "Kdo bo vlagal v državi, ki ni pravna? Tudi ekonomija trpi, če pravosodje ne deluje dobro in hitro. Prav tako morajo imeti državljani občutek, da so pred zakonom vsi enaki."
Po besedah Inzka mednarodna skupnost želi, da bi pot proti Bruslju Bosni in Hercegovini prinesla stabilnost in relativno blagostanje ter da bi država postala pomemben del jugovzhoda Evrope in s tem vse stare celine.