Jože BartoljJože Bartolj
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Karitas Beograjske nadškofije v Srbiji o pomoči beguncem

Svet | 25.02.2016, 10:00 Petra Stopar

Srbska Karitas je od začetka povečanega migracijskega toka maja lani do danes pomagala približno četrtini od 630.000 registriranih migrantov v Srbiji. Ta je od držav nečlanic unije poleg Makedonije najbolj na udaru. O humanitarni pomoči v migracijski krizi smo se pogovarjali s koordinatorjem Miodragom Živkovićem, ki je bil te dni s sodelavci Beograjske nadškofijske Karitas na delovnem obisku v Sloveniji.

Kot je povedal Živković, si že od vsega začetka povečanega števila prihodov beguncev, ki prečkajo t. i. zahodnobalkansko pot, prizadeva pomagati najbolj ogroženim skupinam, med katerimi so ženske, otroci, bolni in ostareli, »a ne na način, s katerim bi privabili dodatne migrante«. Karitas je po njegovih ocenah do zdaj pomagala 20 do 25 odstotkom registriranim migrantom v Srbiji, teh pa je bilo od maja lani do danes več kot 630.000. Pomoč vsebuje osnovni prehrambeni in higienski paket, odejo, zdravniško in psihosocialno pomoč.

»Dodatno težavo predstavlja neusklajena politika Evropske unije, predvsem zaradi tega, ker se države članice unije ne morejo dogovoriti o nekih usklajenih ukrepih, Srbija in Makedonija, ki pa sta najbolj na udaru, pa sploh nista članici unije. Tako da pozdravljamo sporazum, ki so ga minuli petek podpisale Avstrija, Slovenija, Hrvaška, Srbija in Makedonija o skupnem odzivanju. Čeprav se nekatere človekoljubne organizacije ne strinjajo z nekaterimi točkami tega sporazuma, pa je bolje imeti dogovor vseh držav na poti kot pa anarhičen pristop, ki ne vodi nikamor,« je poudaril koordinator Karitas Beograjske nadškofije v Srbiji.

Kot je znano, so države sporazum dosegle 18. februarja, vanj pa spada bolj nadzorovana registracija na mejah, v sklopu katere policija migrantom izda dokument ob prihodu na makedonsko-grško mejo. »Oblasti migrantom izdajo nekakšen potni list za prečkanje vseh držav na balkanski poti vse do Avstrije in ga organi ob vsakem vstopu in izstopu iz države overijo,« pojasnjuje Živković in dodaja, da v Srbijo vsak dan vstopi in izstopi od 2000 do 3000 migrantov, prednost za vstop v državo pa imajo ljudje iz vojnih območij, kot sta Irak in Sirija, s katerimi da ni težav. »Težava nastane z ekonomskimi migranti, ki pravzaprav nimajo pravice do azila v Evropski uniji, a kljub temu prihajajo. Med temi so zadnje dneve predvsem prebivalci držav Magreba, iz Somalije, pa tudi iz Afganistana. Takšne skupine ostajajo na nikogaršnji zemlji med mejama dveh držav ali pa jih vrneta Slovenija in Hrvaška, pa skušajo nato na nezakonit način znova nadaljevati pot proti severu. Če kateri od njih potrebujejo hrano ali drugo pomoč, Karitas v določenih centrih poskrbi tudi za njih.«

Sodelovanje med nevladnimi in vladnimi organi ocenjuje kot zelo dobro. Že od začetka migracijskega toka se ministrstvo za socialne zadeve in srbska vlada po njegovih besedah zavedata, da ta kriza ni kratkotrajna. »Vladi je bilo takoj jasno, da vsega ne bo mogla nasloviti sama, saj nima niti materialnih niti javnih sredstev za odziv na te potrebe. Ker se z državnimi organi vsakodnevno sestajamo na terenu, skrbimo za to, da pri razdelitvi humanitarne pomoči ne pride do prekrivanja med različnimi humanitarnimi organizacijami, saj nas v tej krizi pomaga več, poleg Karitas še druge mednarodne ustanove, od Združenih narodov, ustanove Catholic Relief Service do Mednarodne organizacije za migracije. Skupaj si prizadevamo, da bi pomagali najbolj ogroženim skupinam, ki prečkajo Srbijo,« je še povedal v kratkem pogovoru, v katerem so sodelovali še generalni tajnik Karitas Beograjske nadškofije Miloje Veljić in sodelavka Bruna Mardžonović Simonović.

Gostje Karitas Beograjske nadškofije v Srbiji v studiu Radia Ognjišče; foto: Jana Lampe
Gostje Karitas Beograjske nadškofije v Srbiji v studiu Radia Ognjišče; foto: Jana Lampe © Jana Lampe

Celotni oddaji boste lahko prisluhnili v Mozaiku dneva, v nedeljo, 6. marca ob 18.30.

Svet, Cerkev po svetu, Evropska Unija
Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA) Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA)

Tokrat protestna vožnja in petje Svete noči

Inštitut 1. oktober in ljudska iniciativa Glas upokojencev danes ob 15.00 na Trgu republike pripravljata že 16. protestni shod. Na njem želita opozoriti na pereče probleme upokojencev in starejših ...

dr. Gabriel Kavčič (photo: STA) dr. Gabriel Kavčič (photo: STA)

S tem gremo v smer splošnega ukinjanja ugovora vesti

Farmacevti v lekarnah ne bodo mogli več uveljavljati ugovora vesti. Koalicijski poslanci so namreč podprli predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti. V SDS so sejo obstruirali, v NSi so bili ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...