Cameron: Znotraj EU bomo varnejši in močnejši
Evropska Unija | 22.02.2016, 11:12 Petra Stopar
Britanski premier David Cameron bo popoldne nagovoril parlament, potem ko je v petek z voditelji ostalih držav članic dosegel dogovor o reformi Evropske unije, ki naj bi omogočila obstanek Velike Britanije v evropski družini. Napovedal je tudi že, da bodo referendum o članstvu pripravili 23. junija, kar pa mora potrditi še parlament. Medtem ko bo premier vodil kampanjo za obstanek države v povezavi, pa se je proti temu izreklo že šest njegovih ministrov ter londonski župan Boris Johnson.
Ključne dogovorjene točke za Britance so poleg možnosti omejitve socialnih pravic nebritanskim delavcem za sedem let še zagotovilo, da območje evra ne more spodkopati enotnega trga, zaščita britanskega funta in izrecna potrditev, da evro ni edina valuta v uniji ter zagotovilo, da britanskim davkoplačevalcem ne bo nikoli treba reševati evrskih držav pred bankrotom. Po Cameronovi oceni je dogovor dovolj dobra podlaga za to, da Britanci izrečejo zaupanje v nadaljevanje članstva v EU. »V ponedeljek bom šel v parlament in predlagal, da britanski državljani odločajo o naši prihodnosti na referendumu. Odločitev o njem je v vaših rokah. Verjamem, da bo Velika Britanija močnejša, boljša in varnejša znotraj reformirane unije,« je prepričan premier.
Močan udarec pa mu je zadal priljubljeni član njegove konservativne stranke Johnson, ki je sicer pohvalil premierjev trud in dosežek v tako kratkem času, a meni, da reforma ni dovolj dobra tako za unijo kot Veliko Britanijo. »Sam menim, da imamo po tridesetih letih ukvarjanja s tem končno priložnost, da res nekaj naredimo. Rad bi, da nov odnos bolj temelji na trgovini in sodelovanju, brez teh supernacionalnih elementov, zato sem po dolgem in težkem razmisleku sklenil, da bom podprl kampanjo za odhod iz unije, ker si želim boljšega dogovora za naše državljane,« je poudaril župan. Johnson je sicer eden od favoritov za naslednjega premierja, saj je Cameron že povedal, da po letu 2020 ne namerava znova kandidirati.
Za britanski izstop ali exit – na kratko brexit – se bo med ministri vlade zavzemal še en tesen Cameronov sodelavec, pravosodni minister Michael Gove. A v luči terorističnih groženj in naraščanja ekstremizma je obrambni minister Michael Fallon za BBC opozoril, da bi brexit za državo pomenil "veliko varnostno loterijo", saj "teža skupnega zavezništva" EU olajšuje obvladovanje svetovnih groženj.
Kot kaže, pa bi rada svoj lonček k evropski reformi pristavila tudi Nemčija in izkoristila priložnost za novosti tudi zase. Da bo država omejila otroške dodatke za delavce migrante, je že napovedala nemška kanclerka Angela Merkel, ki jo pri tem podpirajo vse tri koalicijske stranke.