Virus zika
Virus zika za znanstvenike za zdaj še vedno precejšnja neznanka
Slovenija | 13.02.2016, 09:00
Čeprav so simptomi okužbe z virusom zika relativno blagi, so mediji v zadnjem tednu poročali tudi o smrtnih primerih. Znanstveniki povezave z nekaterimi boleznimi še ugotavljajo, nekaj dognanj so pred dnevi prvi v svet poslali slovenski raziskovalci. Kaj drži in kaj ne, bi bilo lahko znano že v nekaj tednih. Dalj časa bo trajalo, tako so sporočili iz Svetovne zdravstvene organizacije, preden se bodo začeli obsežni preizkusi cepiva proti virusu zika.
Virus zika prenaša ena od vrst tigrastega komarja, običajno se pojavlja v Afriki, a od lani se širi po državah Latinske Amerike in Karibov. Velika večina okužb mine z blagimi simptomi, a vse več je ugibanj, da sta z virusom zika povezana tako mikrocefalija, to je prirojena napaka pri novorojencih, ko se ti rodijo z nenavadno majhno glavo, kot tudi Guillain-Barrejev sindrom, pri katerem imunski sistem napade živčevje in lahko povzroči ohromelost, v nekaterih primerih tudi smrt. "Dokazi o povezavi bodo jasni v kratkem. Gre za vprašanje dveh mesecev, morda celo štirih tednov. Bomo videli. Trdim, da gre za vprašanje tednov - ne dveh, ampak malo več," je povedala Marie-Paule Kieny iz Svetovne zdravstvene organizacije.
Medtem so slovenski raziskovalci prvi na svetu dokazali, da okužba z virusom zika med nosečnostjo povzroča možganske okvare otroka. Ekipi sta za dosežek čestitala premier Miro Cerar in ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič. "To je nov dokaz o tem, kako Slovenci zmoremo ter smo sposobni in inovativni, če želimo," je dejal Cerar. Makovec Brenčičeva pa je o skupini povedala: "Ponesla je glas raziskovalne Slovenije v svet in to v pravem trenutku."
Tatjana Avšič Zupanc z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ljubljanske medicinske fakultete je povedala, da so že prejeli vabila k sodelovanju pri nadaljnjem raziskovanju. "Treba bi bilo ugotoviti, kako virus vstopi v placento ter na kakšen način in v katerih celicah se razmnožuje."
Da so slovenski raziskovalci pridobili tudi popoln genom virusa zika, tako Avšič Zupanceva, lahko pomembno vpliva pri razvoju cepiva. Tega se je že lotilo približno 15 podjetij oziroma skupin. "Čeprav kaže dobro, smo od obsežnih preizkusov cepiv oddaljeni še najmanj 18 mesecev," je sporočila Kienyjeve. Po njenih besedah za zdaj obetata dve cepivi - enega razvijajo v ZDA, drugega v Indiji.