Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Antiohijski patriarh Ignacij III. Younan (foto: ARO)
Antiohijski patriarh Ignacij III. Younan

Patriarh Younan: Če ne bomo ustavili obglavljanj v Siriji, se bo to razširilo po vsem svetu.

Cerkev po svetu | 05.02.2016, 10:51 Marta Jerebič

Na včerajšnji donatorski konferenci v Londonu so se voditelji več kot 70 držav zavezali, da bodo za pomoč Sircem doma in v sosednjih državah namenili devet milijard evrov. To je več kot pričakovano, a na drugi strani so Združeni narodi v Ženevi prekinili mirovna pogajanja v Siriji, saj jim za isto mizo ni uspelo dobiti predstavnikov sirske vlade in opozicije. Tako se agonija sirskega prebivalstva le še podaljšuje. Antiohijski patriarh Ignatius III Younan ob tem obsoja mednarodno brezbrižnost do nasilja na Bližnjem vzhodu. Rusko posredovanje brani, saj pravi, da je v korist sirskemu narodu. Hkrati pa opozarja: Če ne bomo ustavili obglavljanj v Siriji, se bo to razširilo po vsem svetu.

Sirski katoliški patriarh Younan pojasnjuje, da krščanske skupnosti v Iraku in Siriji vse bolj izgubljajo pogum, saj vidijo, da velesile zanimajo le lastni interesi, usoda ranljivih skupnosti in manjšin, kot so kristjani, pa jih ne zanima. Poudaril je, da se v Siriji, ki je zibelka civilizacije, dogajajo najbolj neusmiljene okrutnosti proti človekovim pravicam. Če radikalizma Islamske države ne bodo ustavili, se bo razširil po svetu, opozarja.

»Ti ljudje, ki obglavljajo druge, ugrabljajo otroke in ženske, sejejo sovraštvo, bodo razširili svoj fanatizem povsod takoj, ko bo to mogoče.«

Zaradi tega je patriarh naklonjen kopenskemu posredovanju za ustavitev prelivanja krvi. Prepričan je, da je rusko vojaško posredovanje dejanje, ki je bolj kot Assadu v pomoč sirskemu narodu. »Kot patriarh rusko posredovanje vidim kot dejanje v prid Siriji oziroma sirskemu narodu,« je dejal patriarh Younan in pojasnil, da sta Saudova Arabija in Turčija spodbudili revolucijo zaradi verskih razlogov, saj obe sunitski državi najprej zanima odstavitev Assada, ki je alavit. Patriarh je ob tem zmerne muslimane pozval, naj jasno obsodijo nasilje proti kristjanom. »Jasno morajo povedati, da so napadi na kristjane in druge manjšine nesprejemljivi. Ni dovolj, da pozivajo samo, naj ne ubijajo muslimanov, ker so iste vere

Po podatkih Združenih narodov približno 4 milijone ljudi nima dostopa do človekoljubne pomoči. 70 odstotkov bolnišnic je uničenih, težko je priti do zdravil in zdravniške pomoči.

Vatikanski tajnik za odnose z državami, nadškof Paul Gallagher, je na donatorski konferenci v Londonu poudaril, da katoliške agencije ne delajo razlik glede na vero ali etnično pripadnost, da pa kristjani in druge verske manjšine nesorazmerno trpijo posledice vojne in da je njihov obstoj na Bližnjem vzhodu resno ogrožen.

Cerkev po svetu
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...