Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Papež Frančišek (foto: Radio Vatikan)
Papež Frančišek

Papež posvečenim: Bodite možje in žene srečanja

Papež in Sveti sedež | 03.02.2016, 08:24 Marta Jerebič

Papež Frančišek je včeraj v baziliki svetega Petra daroval mašo ob sklepu leta posvečenega življenja. Redovnike in redovnice je v homiliji povabil, naj bodo možje in žene srečanja, konkretno in preroško znamenje Božje bližine. »Vse oblike posvečenega življenja so poklicane biti v trajnem stanju misijonstva, deliti veselje in upanje, žalost in tesnobo z ljudmi današnjega časa, predvsem z revnimi in z vsemi, ki trpijo,« je dejal papež.

Papež je v homiliji spregovoril o prazniku Jezusovega darovanja v templju, v ospredje pa seveda postavil življenje posvečenih oseb. Praznik Jezusovega darovanja se namreč imenuje tudi »praznik srečanja«, zato je papež poudaril, da so »redovniki in redovnice poklicani biti predvsem možje in žene srečanja«.

Danes je praznik srečanja

Danes je pred našimi očmi preprosto, ponižno in pomembno dejanje: Marija in Jožef sta Jezusa prinesla v jeruzalemski temelj. Jezus je otrok kakor mnogi, pa vendar je edinstven: »Je Edinorojeni, ki je prišel med nas.« To Dete nam je prineslo Božje usmiljenje in nežnost: Jezus je obličje Očetovega usmiljenja.

Papež Frančišek je pojasnil, da se na Vzhodu današnji praznik imenuje »praznik srečanja«. V evangeliju, ki se je bral med mašo, smo namreč videli veliko srečanj. »V templju Jezus prihaja v srečanje z nami in mi gremo v srečanje z Njim.« Priče smo srečanju s Simeonom in z Ano, ki ju papež imenuje »pričakovanje in preroštvo«, Jezus pa je »novost in dopolnitev«. Ponuja se nam kakor »večno Božje presenečenje«. V tem Otroku, rojenem za vse, se srečujeta preteklost, ki je spomin in obljuba, ter prihodnost, ki je polnost upanja.

Možje in žene srečanja

Po papeževih besedah lahko v tem vidimo začetek posvečenega življenja. »Redovniki in redovnice so poklicani biti predvsem možje in žene srečanja,« je izpostavil. Poklic se namreč ne začne z našim načrtovanjem za mizo, ampak z Gospodovo milostjo, ki nas doseže po srečanju, ki spremeni življenje. Kdor zares sreča Jezusa, ne more ostati enak kot prej. »On je novost, ki vse stvari dela nove,« je dejal papež. »Kdor živi to srečanje, postane pričevalec in omogoči srečanje za druge. Prav tako postane pobudnik kulture srečanja, s tem ko se izogiba avtoreferenčnosti, ki nas dela zaprte vase.«

Biti konkretno in preroško znamenje Božje bližine

Jezus, da je postal srečanje za nas, se ni obotavljal in je z nami delil naše človeško stanje. Ni nas rešil »od zunaj«, ni ostal zunaj naše drame, ampak je z nami želel deliti naše življenje. »Redovniki in redovnice so poklicani biti konkretno in preroško znamenje te Božje bližine, te privolitve v stanje slabotnosti, greha in ran človeka našega časa,« je poudaril papež. »Vse oblike posvečenega življenja so poklicane biti v trajnem stanju misijonstva, deliti veselje in upanje, žalost in tesnobo z ljudmi današnjega časa, predvsem z revnimi in z vsemi, ki trpijo.«

Varuhi čudenja

Marija in Jožef sta se čudila temu, kar se je govorilo o Jezusu, čudila sta se nad srečanjem, polnim luči in upanja za vse narode. Tudi mi, kot kristjani in kot posvečene osebe, smo »varuhi čudenja«, je pripomnil Frančišek. To je čudenje, ki se mora vedno obnavljati. Papež je posvaril pred nevarnostjo, da bi duhovno življenje postalo navada, da bi karizme postale abstraktna doktrina. Karizem ustanoviteljev se ne sme zapreti v steklenice, saj niso muzejski predmeti. »Naši ustanovitelji so bili navdihnjeni z Duhom in se niso bali umazati si rok z vsakdanjim življenjem, s problemi od ljudi, ko so pogumno prehodili geografske in bivanjske periferije.« Niso se ustavili pred ovirami in nerazumevanjem s strani drugih, kajti v srcu so ohranjali čudenje nad srečanjem s Kristusom. Niso udomačili milosti evangelija. V srcu so vedno imeli zdravo vznemirjenost za Gospoda, koprnečo željo, da bi ga ponesli drugim. »Tudi mi smo danes poklicani k preroškim in pogumnim izbiram,« je spodbudil papež.

Hvaležnost za srečanje

Sveti oče je ob koncu homilije še spomnil, da se iz današnjega praznika lahko naučimo »živeti hvaležnost za srečanje z Jezusom in za dar poklicanosti v posvečeno življenje«, pri tem pa izpostavil evharistijo. Kako lepo je namreč srečati srečno obličje posvečenih oseb, ki so zadovoljne in polne hvaležnosti za svoj poklic. »To je beseda, ki lahko povzame vse, kar smo živeli v tem letu posvečenega življenja: hvaležnost za dar Svetega Duha, ki vedno razvnema Cerkev po različnih karizmah,« je še zatrdil papež Frančišek.

Vir: Radio Vatikan

Papež in Sveti sedež
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...