Ob sprejemanju prebežnikov opozorila o varnostnem vidiku in slabem obveščanju
Slovenija | 27.02.2016, 15:57
V Ljubljani so pripravili dva shoda, povezana z begunci in migranti. Pred samskim domom na Kotnikovi ulici, kjer je po novem izpostava azilnega doma, so se zbrali tisti, ki prebežnike pozdravljajo. Na Trgu republike so se medtem zbrali ljudje, ki želijo ob soočanju z valom beguncev in migrantov opozoriti tudi na varnostni vidik. Med drugim se ne strinjajo s politiko vlade Mira Cerarja in vsiljenim naseljevanjem tujcev v rizična okolja. Nezadovoljstvo s komunikacijo prek izključnih dejstev so že včeraj izrekali v krajih, kjer je vlada načrtovala vzpostavitev namestitvenih centrov za prebežnike.
Notranje ministrstvo je objavilo posodobljen seznam lokacij in kapacitet za namestitev prebežnikov in prosilcev za azil. Država ima za njihovo namestitev trenutno na voljo nekaj nad 7.700 mest, 2.300 jih je v sprejemnih centrih in približno malo več kot 4.400 jih je v namestitvenih centrih. Takšnega centra ni več na sejmišču v Celju. V ljubljanskem azilnem domu so število mest zmanjšali za 30, v postojnskem centru za tujce za 10, v logaškem nastanitvenem kompleksu za dve.
V minulem tednu so proti namestitvenim centrom za begunce in migrante v svoji bližini poleg prebivalcev Logatca protestirali prebivalci Kranja. Včeraj so jim sledili še na Vrhniki in v Lenartu. V stari vrhniški vojašnici so trenutno nameščene družine prebežnikov, skupaj gre za približno 130 ljudi. Marsikoga skrbi, saj sta ob tem objektu osnovna šola in vrtec. Župan Stojan Jakin zato od države zahteva, naj prebežnike premesti na primernejšo lokacijo, prepričan je tudi, da bi moral biti takšen center zaprtega tipa. Med pomisleki, ki so jih izrekali njegovi občani, je, da v Avstriji zavrnjenih prebežnikov Hrvaška ne bo vzela nazaj, treba bo poskrbeti zanje. Pri tem se sprašujejo, kako bo Slovenija to storila, če ne more poskrbeti niti za lastne državljane. Tudi v Lenartu - država je načrtovala, da bo skupine tujcev namestila v hotel v Črnem lesu - se je ljudem, zbranim na shodu na glavnem trgu, včeraj pridružil župan Janez Kramberger. Poudaril je, da želijo prebivalci Lenarta soodločati. Moti jih, da jim država ne prisluhne in odločitve sprejema mimo njihove volje. Včeraj so zasedali tudi občinski svetniki v Lendavi, saj se ne strinjajo s spremembo tamkajšnjega sprejemnega centra za prebežnike v namestitvenega.
Predstavniki poslanske skupine SMC so se medtem z notranjim in pravosodnim ministrstvom dogovorili o spremembah besedila azilnega zakona, ki je na matičnem odboru že dobil zeleno luč. Odpravili naj bi neskladje med obema resorjema in dvome, ki so se pojavili v javnosti. V ponedeljek naj bi sledilo koalicijsko usklajevanje, državni zbor bo azilni zakon obravnaval v torek.