Ministri vlade Bratuškove zapravljali javna sredstva za hrano, pijačo in nočitve
Slovenija | 23.02.2016, 16:56
Nekateri resorji so bili v času vlade Alenke Bratušek nedosledni pri spoštovanju uredbe o stroških reprezentance. Med drugim je bilo problematično navajanje tako vrste dogodka, ki upravičuje porabo javnih sredstev, kot tudi števila udeležencev. Izstopa takratni minister za pravosodje Senko Pličanič, ki je v slabem letu in pol za kosila v eni od ljubljanskih gostiln porabil 6.800 evrov davkoplačevalskega denarja. Na ministrstvu za finance, ki ga je vodil Uroš Čufer, niso varčevali pri stroških nočitev.
Uredba, ki ureja porabo javnih sredstev za reprezentanco, med stroške pogostitve na uradnih in delovnih sestankih, ki jih priredi funkcionar, šteje le stroške hladnih in toplih brezalkoholnih pijač, sadja in izjemoma prigrizkov. Stroški smejo znašati največ 5 evrov na osebo na uradnih in 2 evra na osebo na delovnih sestankih. Uredba prav tako določa, da stroški uradnih in delovnih kosil in večerij, ki jih priredi funkcionar, skupaj s pijačo ne smejo presegati 50 evrov na osebo, pri čemer ne zapoveduje izrecno brezalkoholnih pijač.
Nekaj ministrstev vlade Alenke Bratušek pod drobnogled vzela Info hiša
Na Inštitutu za zasebnost in dostop do informacij javnega značaja Info hiša so pod drobnogled vzeli reprezentanco ministrstev za obrambo, pravosodje, finance, izobraževanje, kulturo in zunanje v obdobju od 20. marca 2013 do 13. julija 2014. V dokumentaciji navedenih ministrstev, ki so jo prejeli v Info hiši, je vrsta dogodka slabo označena in ni vedno jasno, ali je šlo za delovni sestanek ali delovno kosilo.
So bile odločitve na delovnih oziroma uradnih kosilih nekdanjega pravosodnega ministrstva sprejete s trezno glavo?
Več kot 70 delovnih sestankov oziroma delovnih kosil v eni od ljubljanskih gostiln, na katerih sta bili več kot 40-krat samo dve osebi, je imel v tem času Pličanič. "V primerjavi z ostalimi ministri oziroma ministrstvi gre za precej odstopajočo prakso delovnih sestankov oziroma delovnih kosil v tako imenovani abonirani restavraciji," so ob tem navedli v Info hiši, pri čemer so dodali, da je verjetno vse v redu, dokler davkoplačevalci ne plačujemo za dnevno malico ministra, saj zanjo prejme nadomestilo in si jo je dolžan kupiti sam. Pomemben del 6.800 evrov stroškov v tej gostilni so predstavljale alkoholne pijače, na službeno kartico pa so bile nekajkrat tam kupljene tudi cigarete. V Info hiši so ugotovili, da so bili tudi drugače delovni sestanki oziroma delovna kosila ministrstva za pravosodje v omenjenem obdobju pospremljeni z alkoholom, pri čemer se jim zdi problematično dejstvo, da so stroški za alkoholne pijače lahko dosegli skoraj tretjino računa. Takšen je primer računa Term Krka iz januarja 2014 - na fakturi v skupni višini skoraj 1.900 evrov je skupni znesek za alkoholne pijače znašal 517 evrov. "Količine, ki so bile v določenih primerih porabljene, dajejo misliti o tem, da odločitve na teh delovnih oziroma uradnih kosilih niso mogle biti sprejete s trezno glavo," so zapisali v Info hiši.
Na nekdanjem finančnem ministrstvu niso skoparili pri nočitvah
Ugotovili so tudi, da so na ministrstvu za finance radi dobro spali. "Pri stroških nočitev niso skoparili, tudi če je šlo za državnega sekretarja oziroma direktorja direktorata," so sporočili v Info hiši. Navedli so, da so stroški za Čuferja, ki je bil na čelu resorja, za štiri noči oktobra 2013 znašali približno 1.200 evrov, za nekdanjega generalnega direktorja direktorata za zakladništvo Marjana Divjaka za tri noči aprila 2013 približno 890 evrov, za nekdanjega državnega sekretarja Matijo Mavka za tri noči junija 2013 900 evrov in za štiri noči oktobra 2013 približno 1.150 evrov.
V Info hiši na ostalih ministrstvih razen zelo površnega popisa stroškov niso zaznali odklonov. To lahko pomeni, da je vse skladno s predpisi, pričakovanji in pravo mero, ali pa je dokumentacija tako pomanjkljiva, da dejanskega stanja ni mogoče z gotovostjo ugotoviti.
Vir: Info hiša