Robert BožičRobert Božič
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović

Kardinal Parolin in premier Cerar tudi o migrantski krizi

Slovenija | 02.02.2016, 17:39

Državni tajnik kardinal Pietro Parolin se je danes v sklopu delovnega obiska v Sloveniji najprej sestal s predsednikom vlade Mirom Cerarjem. V ospredju pogovorov je bila migrantska kriza, odprtje nove apostolske nunciature v Ljubljani in niz nerešenih vprašanj med Cerkvijo in državo.

Po izjavah sogovornikov Slovenija in Sveti sedež se strinjata, da je treba begunsko krizo reševati s humanitarnostjo in solidarnostjo, sta danes po pogovorih v Ljubljani poudarila premier Miro Cerar in vatikanski državni tajnik, kardinal Pietro Parolin. Na novinarski konferenci sta bila tudi enotna, da je treba težave, kot je begunska kriza, reševati pri njihovem izvoru.

Premier Cerar je kardinalu Parolinu na današnjih pogovorih predstavil tudi svoj predlog za reševanje begunske krize, v katerem poudarja, da je treba nemudoma izpolniti zaveze, da je treba pomagati Grčiji, ob tem pa vzpostaviti še drugo linijo nadzora na makedonsko-grški meji, ki bi preprečeval nekontroliran val beguncev, zaradi katerega se gradijo meje znotraj EU.

Kardinal državni tajnik je priznal prizadevanja Slovenije, da bi humano in solidarno rešila problem migrantske krize, kar je po njegovih besedah prav to, pri čemer vztraja papež Frančišek. "S problemom migracij se je treba soočiti predvsem s humanitarnega in solidarnostnega vidika," je izpostavil. Ob tem je navedel papeževe izjave, da Evropa ima vrednote in možnosti za rešitev begunske krize. Po njegovem je pomembno tudi, da se skušamo lotiti vzrokov konfliktov in tudi vzrokov revščine, saj ljudje želijo živeti dostojanstveno življenje. Kardinal Parolin je dodal, da Sveti sedež pomaga pri prizadevanjih za izgradnjo pravičnejšega sveta. "Pri tem so tri prioritete: gradnja mostov med različnimi akterji, zmanjševanje revščine in gradnja miru. Treba je poudariti tudi skupen in solidaren pristop," je dejal vatikanski državni tajnik.

Premier Cerar je izrazil zadovoljstvo, da je do pomembnega obiska iz Vatikana prišlo zdaj, ko bodo v Ljubljani "po predolgem času" slovesno odprli stalne prostore apostolske nunciature. Po besedah kardinala Parolina je odprtje nunciature "simbol, da želimo nadaljevati pot dobrih odnosov in jih še okrepiti".

Sogovornika sta v pogovorih izpostavila tudi pomen rednega dialoga med državo in Cerkvijo. "Dialog je nujen in naša vlada si je zadala za nalogo, da ga okrepi," je poudaril Cerar. Dodal je, da bodo dialog nadaljevali v okviru delovnih skupin, ki bodo ugotovile, kaj je še treba urediti. Med odprtimi vprašanji je omenil verouk v šolah, vprašanje davkov, vračanje gozdov Cerkvi in duhovno oskrbo.

"Cerkev išče rešitev za te težave, da bi lahko bolje služila ljudem v tej državi," pa je izpostavil vatikanski državni tajnik. "Bolj kot država in Cerkev skušata sodelovati, bolj bo to koristilo ljudem, tudi najranljivejšim," je pojasnil.

Izjava karinala in premiera
Izjava karinala in premiera © p. Ivan Rampre

Kardinal Parolin
Kardinal Parolin © p. Ivan Rampre

Nuncij Janusz, kardinal Parolin in škof Glavan
Nuncij Janusz, kardinal Parolin in škof Glavan © p. Ivan Rampre

Pogovori med stranema
Pogovori med stranema © p. Ivan Rampre

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...