V veljavo stopil zgodovinski jedrski sporazum z Iranom
| 17.01.2016, 12:32 Marjana Debevec
Zgodovinski jedrski dogovor med Iranom in svetovnimi silami je stopil v veljavo. Mednarodna agencija za jedrsko energijo je namreč potrdila, da je Iran storil vse potrebno glede na določila dogovora, kar omogoča odpravo nekaterih sankcij. To so na Dunaju potrdili tudi predstavniki Irana, Evropske unije in ZDA. Svet pozdravlja odpravo sankcij proti Iranu, Izrael pa ostaja skeptičen.
Iran je moral do uveljavitve sporazuma razgraditi večji del svojega jedrskega programa, odstraniti dve tretjini centrifug in zmanjšati svojo zalogo obogatenega urana za 96 odstotkov. Spomnimo, da je bil omenjeni sporazum Irana s šesterico velikih sil sklenjen 14. julija lani, s čimer se je končal 13 let trajajoč spor med islamsko republiko in zahodnimi državami.
Odprava ukrepov proti Iranu je v svetu naletela na pozitivne odzive, le Izrael še vedno ostaja nasprotnik odprave sankcij. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je tako znova posvaril pred nevarnostmi, za katerimi naj bi stala vlada v Teheranu. Kot je ocenil, bo Teheran še naprej prispeval k destabilizaciji Bližnjega vzhoda in še naprej širil terorizem.
Drugačnega mnenja sta bila visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini in iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif, ki sta v skupnem sporočilu poudarila, da rezultati kažejo, da je moč s politično voljo, vztrajnostjo in multilateralno diplomacijo rešiti najtežje težave.
Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon je uveljavitev sporazuma označil kot najpomembnejši mejnik, nemški zunanji minister pa je mnenja, da gre za zgodovinski uspeh diplomacije. Dogovor so pozdravile tudi Velika Britanija, Mednarodna agencija za jedrsko energijo, pa tudi Slovenija.