Juncker: Evro brez schengna nima smisla
Svet | 15.01.2016, 16:53 Andrej Šinko
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je spregovoril o delu svoje ekipe v preteklem letu in izzivih v novem. Poudaril je, da evro brez schengna nima smisla, saj notranji trg na takšen način ne more delovati. Prav tako naj bi manj schengna prineslo tudi manj zaposlitev in rasti.
»Glavni prioriteti Evropske komisije bosta vedno rast in službe. Glede na burno leto smo dobili občutek, da izgubljamo smer za doseganje teh ciljev in nas je odneslo na stran. Kljub temu želimo, da to ostane prioriteta tudi v prihodnje, ob tem pa moramo biti ambiciozni pri soočenju z izzivi, ki so pred Evropsko unijo,« je pojasnil Juncker. Ob tem je omenil tudi svoj investicijski načrt, ki pa, da še ni zaživel v vsej polnosti in zato tudi ni prinesel še pravih učinkov. »Ne trdim, da je investicijski načrt že uspešen, toda vsekakor ne vpliva negativno in bo dolgoročno zagotovo prispeval k rasti v Evropi. Sad tega bodo novi projekti in pospeševanje investicij,« je pojasnil.
Juncker je tudi okrcal članice, da se ne držijo dogovorov, med drugim tistega o premestitvi 160 tisoč beguncev znotraj unije. Ob tem bo, po njegovi oceni, potrebno s tretjimi državami dogovoriti tudi učinkovite sporazume o izročanju oseb, ki niso upravičene do azila.
Spregovoril pa je tudi o pogajanjih o posebnem statusu Velike Britanije. Juncker meni, da se bo Evropska unija prihodnji mesec dogovorila o »stalni« rešitvi za britansko vprašanje. Ob tem je dodal, da prihajajo pogajanja v občutljivo obdobje in, da so vse štiri britanske zahteve težke, še posebej zahteva po omejitvi dostopa do socialnih pravic. Ta določa, da bi morali nebritanski državljani povezave na Otoku živeti in prispevati štiri leta, preden bi bili upravičeni do socialne pomoči. »V teh dneh moramo delati intenzivno, da bi prišli do skupnih rešitev in na koncu dogovora. Nisem ne optimističen, ne pesimističen. Vem namreč, da komisija dela kar mora,« je dejal Juncker. Preostala tri področja, ki jih poudarjajo Britanci, pa so krepitev konkurenčnosti, odnos med članicami z evrom in brez njega ter suverenost in vloga nacionalnih parlamentov.
Juncker je spregovoril tudi o nekaterih domnevno spornih ukrepih Poljske vlade, ki naj bi želela poseči v delovanje ustavnega sodišča in o informacijah, da državne institucije naj ne bi spoštovale zavezujočih odločitev ustavnega sodišča. »Imamo nekatere dvome, podobno kot drugi, preverjamo, če so ti dvomi upravičeni. Smo v dialogu s Poljsko. Kolega Timmermans je vladi poslal tri pisma in zdaj čakamo odgovore. Potem pa bomo videli kaj se bo zgodilo,« je še dejal Juncker, in dodal, da se v omenjenem primeru ni smiselno osredotočati na uporabo 7. člena pogodbe Evropske unije, ki določa odvzem glasovalnih pravic.