Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Napad v Džakarti po zgledu napada IS v Parizu

Svet | 14.01.2016, 13:09 Petra Stopar

Dogodke na tujem sta znova zasenčila dva nova napada. Prvi je pretresel Indonezijo, že drugič v tem tednu pa je tragično v Turčiji. V indonezijski prestolnici Džakarta je v več eksplozijah in streljanju umrlo sedem ljudi. Po vsej verjetnosti so napadalci povezani s skrajno skupino Islamska država (IS).

Predsednik Indonezije, države z največ muslimanskega prebivalstva, Joko Widodo, je napade označil za teroristično dejanje, pozval ljudi, naj se ne bojijo in naj bodo mirni, izrazil obžalovanje zaradi žrtev ter napovedal sojenje zajetim storilcem. Policija je namreč po daljšem spopadu z napadalci dva aretirala, ostalih pet je umrlo. Poleg njih sta umrla še nizozemski in indonezijski državljan.

Napadalci so udarili pri kavarni Starbucks in policijski postojanki blizu znanega nakupovalnega središča v središču mesta, blizu predsedniške palače in urada Združenih narodov. Čeprav odgovornosti za napade ni prevzel še nihče, je policija sporočila, da je skrajna skupina Islamska država pred tem objavila šifrirano sporočilo z besedami, da »bo v Indoneziji koncert in bo v novicah«.

Predstavnik policije Anton Charliyan je povedal, da je skupina sledila zgledu islamskih skrajnežev, ki so novembra v Parizu ubili 130 ljudi. Mnogi predstavniki oblasti so menili, da je teroristični napad v Indoneziji samo še vprašanje časa, saj je po ocenah obveščevalnih služb do 500 Indonezijcev odpotovalo na Bližnji vzhod, da bi se borili na strani džihadistov.

Da so največja grožnja varnosti prav borci, ki se v svoje države vračajo iz bojišč v Siriji, pa izhaja iz zadnjega zaupnega poročila nemškega notranjega ministrstva, ki ga je pridobil nemški tabloid Bild. Po njegovih navedbah v poročilu piše, da je Nemčija dejanska tarča džihadistično motiviranega nasilja, ki se lahko kadarkoli sprevrže v konkretne napade proti državnim in civilnim ustanovam, z drugimi besedami, država se boji napadov, kakršni so bili v Parizu.

Samo dva dni po terorističnem napadu v središču Carigrada, v katerem je bilo ubitih deset nemških turistov, pa je napad spet pretresel Turčijo. Z avtomobilom bombo so kurdski skrajneži zapeljali na sedež policije v mestu Cinar na jugovzhodu države. Umrlo je šest ljudi, od tega trije majhni otroci, 39 ljudi pa je ranjenih. Žrtve je v večini zahtevalo zrušenje stanovanjskega bloka, v katerem stanujejo policisti z družinami. Premier Ahmet Davutoglu je napad ostro obsodil.

Svet, Evropska Unija
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«