Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup

Kristjani na Filipinih v strahu pred islamskimi skrajneži

Svet | 11.01.2016, 11:57 Marjana Debevec

Med kristjani na Mindanau, najjužnejši otoški skupini filipinskega otočja, vlada precejšen strah pred nadaljnjimi napadi islamskih skrajnežev. Italijanski misijonar p. Sebastiano D'Ambra je za mednarodno katoliško človekoljubno organizaicijo Cerkev v stiski povedal, da je Islamska država navzoča tudi pri njih. Na nekaterih območjih Mindanaa doživljamo enako, kar se dogaja v Iraku, je povedal. Zato je položaj za kristjane skrajno zaskrbljujoč.

Na Mindanau so islamski skrajneži med božičnimi prazniki napadli več krščanskih vasi in ubili najmanj deset ljudi. Napadi so maščevanje za ofenzivo filipinske vojske na njihove položaje v lanski pomladi, je dejal tiskovni predstavnik organizacije. Skrajneži si namreč prizadevajo za neodvisno islamsko državo na Mindanau.

"Naši bratje in sestre v veri predstavljajo enega glavnih ciljev islamističnih skupin", je pojasnil misijonar p. D'Ambra, ki na Filipinih deluje že več kot 50 let. Mediji in politika nevarnosti za nadaljnje napade ne jemljejo povsem resno, v krščanskih skupnostih pa strah nezadržno narašča, poroča portal druzina.si.

P. D'Ambra, ki si že več kot štiri desetletja prizadeva za dialog med kristjani in muslimani, ugotavlja naraščajočo radikalizacijo v delih islamskega prebivalstva na tem območju. Po njegovih besedah se negotovost pojavlja tudi med zmernimi muslimani, zaradi česar si bodo vsi skupaj še bolj prizadevali za sožitje med veroizpovedmi. „Naraščanje radikalizma naš misijon otežuje, obenem pa je zaradi tega toliko potrebnejši. Gre za dolg proces, vendar sem prepričan, da lahko z dialogom ustvarimo ozračje usmiljenja, k čemu nas v svetem letu vabi papež Frančišek“, je še povedal misijonar na Filipinih.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Novinar Peter Merše (photo: Tanka Dominko) Novinar Peter Merše (photo: Tanka Dominko)

Peter Merše o najpogostejših predsodkih o politiki

»Prvi predsodek je, da so v politiki vsi isti, in drugi, da če bo na oblasti druga stran, bo pa vse drugače,« je novinar Peter Merše odgovoril na prvo vprašanje v oddaji Spoznanje več, predsodek ...