Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

V Iraku kljub nasilju znamenja upanja v sodelovanju med kristjani in muslimani

Svet | 09.01.2016, 00:38 Marjana Debevec

Na jutrišnji praznik Jezusovega krsta bomo v Cerkvi sklenili božični čas. V deželah, ki jih zaznamuje krvavo nasilje, je bil to predvsem čas notranjega praznovanja. Jezusovo rojstvo in slovesnosti ob začetku jubilejnega leta pa so bili marsikje tudi priložnost za srečanje, soočenje ali solidarnost med krščansko in muslimansko skupnostjo, poudarja kaldejski patriarh iz Iraka Louis Raphaël Sako. Tudi koptska Cerkev v Egiptu je letos božič obhajala bolj v miru v primerjavi s prejšnjimi leti.

Cerkve so bile v Iraku v teh dneh polne vernikov, zatrjuje iraški kaldejski patriarh Sako. Marsikje pa so se srečali tudi kristjani in muslimani. Konkretna dejanja usmiljenja ustvarjajo stike med skupnostma, so „kot mostovi med nami navkljub tisoč težavam in zidovom“, po poročanju Radia Vatikan pojasnjuje patriarh.

Ljudje imajo po njegovih besedah mir v srcu in si goreče molijo, da bi se ta mir kmalu razširil po vsej državi. To velja tako za kristjane kot za številne muslimanske družine. Slednje so prav tako prišle k polnočnici, kristjanom so prinesle cvetje ter jim tako voščile za praznik. Gre za preproste ljudi, poudarja Sako, ne za predstavnike oblasti ali verske voditelje.

Kaldejski patriarh je sicer pred božičem vernikom napisal pastoralno pismo, v katerem je kot že nekajkrat poprej spomnil na zlo, ki je še vedno navzoče v družbi. Mnogokrat so prizadeti kristjani. Pismo izpostavlja begunce, ki so morali zaradi t. i. Islamske države zbežati iz Mosula in z ravnine Ninive, družine, ki so žrtve napadov zločincev ali ekstremističnih skupin, ter otroke, ki jih islamizirajo. „Pričakujemo resnične in konkretne spremembe v Iraku,“ je v pismu poudaril patriarh, „novo kulturo, ne le govorov in navideznih izjav“.

V teh je krščanska skupnost začela več pobud v podporo revnim, odrinjenim na rob ali drugim ljudem v težavah. Pri tem ni delala nobenih razlik med verstvi ali etnijami. V projekt je bilo vključenih dva tisoč krščanskih, muslimanskih in jazidskih družin, ki prebivajo v Bagdadu. Kaldejska Cerkev v Kirkuku že dlje časa pomaga tudi 385 študentom iz begunskih družin. Tudi med temi so pripadniki različnih verstev. Patriarhat zanje plačuje najemnino, prispeva pri stroških za njihovo prehrano in druge potrebe. Tako jim omogoča nadaljevati študij.

Vsa ta dejanja usmiljenja pomagajo ustvarjati vezi in želje po srečanju, kar vodi do upanja. Le-to pa je odgovor na logiko vojne in maščevanja, na pomanjkanje usmiljenja, odpuščanja in sprave, ki že predolgo Irak zapirajo v spiralo nasilja in groze.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...