Odbor 2014 vztraja.
VIDEO: V Odboru 2014 pripravili predloge za spremembe pravosodne zakonodaje
Slovenija | 08.01.2016, 16:04
V Odboru 2014 tudi v novem letu nadaljujejo s shodi pred ljubljansko sodno palačo. Na včerajšnjem so med drugim predstavili paket sprememb za zagotovitev javnosti, preglednosti in odgovornosti v pravosodju.
V Odboru 2014 so začeli javno razpravo o svojih predlogih sprememb zakonov o sodiščih, sodniški službi, državnem tožilstvu ter integriteti in preprečevanju korupcije. Kot pojasnjujejo, želijo tako zaščititi malega človeka pred pravosodno elito, ki meni, da lahko dela, kar želi, ter pri tem mnogokrat zlorablja zakone in celo ustavo. Z uveljavitvijo sprememb pravosodne se bodo dobri sodniki in tožilci, ki so po njihovem v veliki večini, ločili od tistih, ki svojo funkcijo zlorabljajo in delajo nestrokovno. V Odboru 2014 se med drugim zavzemajo za uvedbo evidence ugotovljenih kršitev človekovih pravic pri sodniškem in tožilskem delu ter njeno javno objavo, ob tem pa tudi za dodatno strokovno izobraževanje kršiteljev. Prav tako naj se kršitve pravic upoštevajo pri zaposlovanju v pravosodju, oceni sodnikovega dela in napredovanju. Določi naj se še odgovornost sodnikov in tožilcev za povzročeno škodo. "Paket smo predlagali zato, da se na tej podlagi začnemo pogovarjati, da vzpostavimo dialog, ki ga na temo slovenskega pravosodja še ni bilo v zgodovini, dialog med državljankami, državljani, politiko in pravosodnimi funkcionarji," je na shodu Za vladavino prava poudaril predsednik Odbora 2014 Aleš Primc. Po njegovih besedah bo le dialog pripeljal do takšnih sprememb v pravosodju, po katerem bo to vredno spoštovanja. "Vsi želimo spoštovati slovensko pravosodje. A pravosodje si mora to spoštovanje zaslužiti. Zaslužiti si ga mora s poštenim in strokovnim delom."
V Odboru 2014 bodo pripombe in izboljšave zbirali 30 dni. Da bodo pri oblikovanju končnega predloga zakonskega besedila pomagali v SDS, je zagotovil poslanec največje opozicijske stranke Vinko Gorenak, ki je prav tako nagovoril zbrane vztrajnike. "Mnogo je primerov in situacij, ki jih bo treba v mesecu dni pregledati, dopolniti, narediti take, da bodo v korist ljudi ter tudi v korist sodnikov in tožilcev, prav tako pa primerljive z Evropo."
Čez dva tedna bodo v Odboru 2014 organizirali javno tribuno, na kateri bodo izmenjali mnenja, nanjo že zdaj vabijo ministra za pravosodje Gorana Klemenčiča. Predloge sprememb v začetku omenjenih zakonov, podprte z najmanj 5.000 podpisi, nameravajo v državni zbor vložiti predvidoma februarja.