Jaslice
Nadškof Zore: Bodimo pozorni na znamenja, s katerimi nas Bog vabi na pot vere
Slovenija | 06.01.2016, 12:44
Na praznik Gospodovega razglašenja je slovesno tudi v Cerkvi v Sloveniji. V ljubljanski stolnici svetega Nikolaja je bila dopoldne praznična sveta maša, ki jo je daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. V pridigi je vernike povabil, naj bomo odprtih oči in odprtega srca, da bi kot modri z Vzhoda videli in sprejeli znamenja, s katerimi nas Gospod vabi na pot vere; da bi prisluhnili Božji govorici in preslišali tiste glasove, ki nas želijo odvrniti od prave poti; da bi od vsakega srečanja z Gospodom znali oditi po drugi poti, potrjeni v dobrem; ter da ne bi bili sodelavci pri smrti Boga v dušah in družbi, ampak da bi bili vedno tisti, ki ga oznanjamo.
Nadškof Zore je v pridigi po evangeliju najprej spomnil, da so modri z Vzhoda prišli v Betlehem počastit Gospoda, ker so bili pozorni na zvezdo, ki se je prižgala na nebesnem svodu, in sledili klicu. Kot je dodal, Bog v življenje vsakega človeka pošilja luč, da prebudi njegovo iskanje in različna vprašanja, zato je pomembno, da smo tudi mi pozorni v opazovanju svoje okolice, dogodkov, časa, zgodovine, narave in svojega življenja. "Gospod nam pošilja svojo luč na zelo različne načine. Pošilja jo zagotovo. Gospod nikogar ne pusti brez luči. Gospod nikogar ne pusti brez povabila."
Luč, ki je pravzaprav Božje povabilo, bomo odkrili le, če smo pripravljene pameti in voljnih src. Odšli bomo na pot, ki nas bo pripeljala do srečanja z Gospodom. A na njej so pasti, ki jih moramo prepoznati. Tudi modri z Vzhoda, tako nadškof Zore, so v čistosti iskanja Odrešenika slišali lepe in vabljive besede kralja Heroda, naj natanko poizvedo o otroku, da se mu bo tudi sam poklonil. Tako jih je zlorabil v svojem strahu za zemeljsko oblast in v svojih zločinskih namenih. Kot je poudaril nadškof Zore, tudi mi v iskanju Boga slišimo besede, ki obljubljajo raj na Zemlji, spremembo vsega krivičnega in so nam všeč, saj so smiselne in prepričljive. Zaradi njih lahko skrenemo s poti, zato se moramo vprašati, kakšen je njihov namen, preveriti jih moramo v luči svetlobe, ki ji sledimo "da ne bi nehote postali sodelavci pri zli, da ne bi nehote postali tisti, ki pomagajo izganjati Božjo besedo, Božjo voljo in Božje načrte iz človeške družbe in človeške zgodovine".
V luči vsega Božjega, kar nosimo s seboj, lahko v vsakdanjih stvareh prepoznamo Gospoda, kot so modri z Vzhoda, ko so prišli v Betlehem, v Mariji, Jožefu in detetu prepoznali Sveto družino. "V tem prepoznanju se je še utrdila njihova zvestoba. Ko so bili v spanju v sanjah opomnjeni, kaj namerava Herod, so šli domov po drugi poti. Ker so sprejeli to opozorilo, so lahko postali oznanjevalci živega Boga, ne sodelavci pri njegovi smrti."
Kot je sklenil nadškof Zore, se danes v svojih prošnjah obračajmo tudi na modre z Vzhoda, da bi lahko sledili njihovemu zgledu.