Novković: Mramor bi priznanje lahko delil s predhodniki in še kom
Slovenija | 05.01.2016, 16:08
Naslov evropski finančni minister leta 2016, ki ga je londonska revija Bankir podelila Dušanu Mramorju, pomeni mednarodno priznanje naši državi. Tako pravi svetovalec generalnega direktorja Gospodarske zbornice Slovenije Goran Novković. A ob tem dodaja, da bi Mramor nagrado lahko simbolično delil s svojimi predhodniki in ostalimi, ki so prispevali k ozdravljenju javnih financ.
Mramor je naslov evropskega finančnega ministra leta 2016 prejel zaradi prispevka pri izhodu Slovenije iz recesije in pri stabilizaciji bančnega sistema. A Novković poudarja, da so zdajšnji javno finančni dosežki posledica odločitev, ki so bile sprejete pred njegovim mandatom. "To velja predvsem za sanacijo bančnega sistema, za ustanovitev družbe za upravljanje terjatev bank, tako imenovane slabe banke, ki je pripomogla k temu, da se prestrukturirajo te terjatve."
Novković omenja tudi pomembno vlogo vitalnega dela gospodarstva, izvoznikov, ki so prispevali k višjemu bruto domačemu proizvodu, boljšim rezultatom na tem področju. "To je pomenilo višjo davčno osnovo, več prihodkov v državni proračun, kar je v dobršni meri prispevalo k temu, da imamo boljše javne finance."
Mramorjeve zasluge za priznanje so po Novkovićevih besedah predvsem v tem, da je uspel odkloniti težnje nekaterih v vladi, ki bi razmere lahko poslabšale. A hkrati opozarja, da je finančni minister lani več kot 200 milijonov evrov namenil za maso plač v javnem sektorju, ki je bila v času krize po rasti dejansko močnejša kot v zasebnem sektorju. Samo 16 milijonov je namenil za dohodninske olajšave, pri čemer bo imelo po oceni Gospodarske zbornice Slovenije zunaj javnega sektorja korist le približno od 50 do 60 tisoč zaposlenih. "To pomeni, da je več kot 210 milijonov dodatnega denarja za maso plač namenil javnim uslužbencem, ki jih je krepko manj kot 200 tisoč. Vsem ostalim dohodninskim zavezancem ni namenil nič."
Novković meni, da gre za velik problem Slovenije. "Takšne anomalije se dogajajo ne glede na to, da je bilo breme krize zelo slabo porazdeljeno že prej, za razliko od splošne percepcije, da se je varčevalo predvsem v javnem sektorju, kar ne drži, saj se je še bolj varčevalo v gospodarstvu." Mramor, tako Novković, ni opravil domače naloge. "Ni dosegel sprememb, ki bi bile koristne za gospodarstvo in hkrati bolj poštene predvsem do aktivnega prebivalstva."