Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Alkohol (foto: http://www.perfecthealth101.net)
Alkohol

Pogosto probleme pometemo pod preprogo

Slovenija | 10.12.2015, 09:02 Nataša Ličen

Sem otrok alkoholikov. Program Al-Anona sem spoznal pred trinajstimi leti preko prijateljev. Pila sta oba, oče in mama, odraščal sem med vsakodnevnimi prepiri, pogosto sem bežal od doma. Spominov z mladosti imam zelo malo, moja mladost je kot nepopisan list. Tako je opisoval Uroš, danes odrasel mož, v Dijaški oddaji, v kateri smo predstavili delovanje skupine za samopomoč najstnikov in otrok, prizadetih zaradi alkohola v družini ali med prijatelji. Alateen je del Družinskih skupin Al-Anon in je skupnost mladih, v kateri drug drugemu pomagajo ob delitvi izkušenj, vlivanju moči in upanja.

Alkohol čustveno prizadene vse družinske člane

Alkoholizem je družinska bolezen. Pri Al-anonu pravijo: »Čeprav svojih staršev ne moremo spremeniti ali nadzorovati, se lahko od njihovih problemov odmaknemo, hkrati pa jih imamo še naprej radi. Pri Alateenu se pogovarjamo o rešitvah naših problemov. Vedno pazimo, da ščitimo anonimnost drug drugega. Imamo dvanajst korakov, ki jih uporabljamo zase, in ob katerih začnemo rasti umsko, čustveno in duhovno. Gre za program, po katerem lahko živimo in se veselimo.«

Pomagati je naš glavni namen

»Tudi jaz sem otrok alkoholika. Še bolj pa mi je šla na živce mama, ki se je želela pogovarjati z očetom vsakič, ko je bil pijan. Pri mojih dvajsetih letih je pomoč poiskala mama in z njo sem med anonimne alkoholike stopila še sama. Ko sem bila mamica manjših otrok, sem jih vedno vzela s seboj na srečanje. Otroci so vedeli, da sem dobro, pomirjeni so bili in spoznavali so problem. Otrokom, najstnikom bi radi sporočili, da pomoč je. Srečanja imamo vsak torek in vsak petek v Ljubljani, na Lepem potu in na Viču ter vsak ponedeljek v Kranju." Več pa si poglejte na www.al-anon.si.

Otrok se pred čustvenim in fizičnim nasiljem skrije v svoj svet

Redno obiskovanje skupin in članstvo v Al-Anonu pripelje do novih načinov reševanja problema. Ljudje, ki trpijo zaradi alkohola najdejo prijatelje, ki razumejo. Postanejo del nekega tvornega programa, ki jih vodi v osebno izpolnitev in nov način življenja. Izvejo, da sta njihova rast in notranji mir odvisna od tega, da alkoholika ne kritizirajo ali obsojajo in da se o njegovih hibah ne pogovarjajo z drugimi. Strogo izogibanje obrekovanju ohranja enotnost skupine in ščiti njihovo anonimnost. Program je naravnan v duhovnost, je poln zgodb o rasti, novo pridobljeni modrosti, spokojnosti in pogumu.

Ne spreminjajmo, sprejmimo

»Otrok se pred čustvenim in fizičnim nasiljem skrije z odmikom v svoj svet. Težava je, ker se v družbi o alkoholizmu ne govori. Skriva se za zaprtimi vrati. V otroku pa raste jeza.«

"Svojima staršema sem odpustil in se jima opravičil. Še vedno pijeta. Nikoli ju ne bom mogel spremeniti, zdaj to vem, ju pa sprejemam takšna, kot sta in sem jima hvaležen za vse dobro, kar sta mi dala, za življenje.«

"Biti moramo iskreni do sebe, sprejeti moramo vse, kar je bilo. Ni treba, da se vsakodnevno spotikamo ob ta kamen, a ne smemo ga zanikati. Kar otrok dobiva v mladosti je nepozabno."

Slovenija, Sociala, Oddaje, Zdravstvo
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...