Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Socialni cirkus

Cerkev na Slovenskem | 01.12.2015, 14:27 Nataša Ličen

Socialni cirkus je program aktivnega in dinamičnega dela z mladostniki, pri katerem se uporabljajo spretnosti cirkuške umetnosti kot sredstvo za doseganje pozitivnih rezultatov v socialnih, psiholoških, osebnostnih in motoričnih sposobnostih. Ideja se je začela pojavljati v Južni Ameriki, kjer cirkuški strokovnjaki poučujejo otroke in mlade z ulic. Socialni cirkus se je izkazal za uspešnega pri preprečevanju kriminala in drugih družbenih patologij. Načela socialnega cirkusa se hitro širijo po vsem svetu. Pri nas ga uspešno izvajajo na Skali, programu mladinske ulične vzgoje, ki deluje v sklopu Zavoda Salesianum. Prvi so pri nas stopili na ulice med mlade, jim nudili podporo, gradili njihove življenjske poti in jih s tem vzgajali.

Skala letos praznuje 20 let

Mladi, ki so na obrobju, so mladi, ki si ne morejo privoščiti tridesetih, štiridesetih evrov na mesec za plačilo treningov različnih dejavnosti. V želji, da bi jim lahko prišli naproti, so pri Skali, s programom mladinske ulične vzgoje, začeli s Socialnim cirkusom, ki mladim z manj priložnostmi ponuja brezplačne dejavnosti. Te so na dosegu vsem. Pri Skali veliko delajo z ranljivo populacijo, z otroki, ki imajo vedenjske motnje ali so označeni kot hiperaktivni. Njihovo prvenstveno delovanje je socialno vključevanje, medsebojna povezanost, pripadnost skupini, skupinski duh in sodelovanje. »Ko so otroci enkrat vključeni v zdravo družbo in aktivno dejavni v skupini s skupnimi interesi, se z njo poistoveti, raste in postaja boljši človek«, je povedal Andrej Pivk, mentor in trener pri Socialnem cirkusu Skale, mladinske ulične vzgoje.

Andrej Pivk
Andrej Pivk © Nataša Ličen

Andrej Pivk: »Pri Skali, kot mladinski ulični vzgoji, imamo več programov, skozi katere celostno spremljamo mladostnika. Vse skupaj se je rodilo iz želje skupine študentov, ki so želeli narediti nekaj dobrega. Za področje so si izbrali Domžale, Rakove jelše in Fužine. Včasih je bilo na Fužinah veliko več kriminala. Vidimo, da je treba mlade danes predvsem odtegniti od računalnikov, jih pritegniti ven, da preživljajo čas zunaj, med ljudmi in krepijo socialne stike. Najbolj prepoznan program je morda naš »Mini Bus veselja«, s katerim nagovarjamo mlade na igrišču, smo gostje na njihovem terenu. Svoje prostore imamo na Kodeljevem, kjer živita ulično kreativna in glasbena skupina. Skala je prepoznavna predvsem na področju Fužin, veliko pozornosti v medijih dosegajo nogometne tekme, veliko nastopamo s cirkusom, z našo kreativno skupino Fuskavo, s katero smo tudi gostje večjih prireditev. Znani smo po »fešti« na Fužinah, na katero povabimo vse, ki želijo pokazati svoje spretnosti, sodelujemo s številnimi društvi, kulturnimi skupinami in ostalimi.«

Polona Kos
Polona Kus © Nataša Ličen
 

V ospredju je vzgoja mladih v odgovorne ljudi 

»Treba je biti inovativen, mlade zanimajo vedno znova nove stvari. Mladi želijo biti v ospredju in želijo delati stvari, ki so zanimive. Na Skali kot nevladni organizaciji imamo to možnost, da se sproti prilagajamo. Imeli smo tudi že filmsko ekipo, imeli smo »skaline« vrstniške animatorje, trenutno tega nimamo, a sta zato nastali dve novi skupini. Pri cirkuški skupini je v ospredju vzgoja mladih. Če jih naučimo žongliranja s tremi žogicami, ali vožnje z monociklom, to pomeni, da je v ozadju proces vztrajnosti. Naš namen je vzgajati vzorne državljane. Če ga naučimo vztrajnosti pri žongliranju, bo vztrajen pri opravljanju svojih domačih nalog, vztrajen bo v odnosih, v službi in tudi na ostalih področjih. Težava je, da veliko mladih težko vztraja pri eni in isti stvari, zato je pomembno, da to krepimo. Druga stvar, ki je tu prav tako zelo pomembna, pa je medsebojno povezovanje in sodelovanje. Imamo veliko nastopov in, ko se pripravljamo na nastop, mora skupina stopiti skupaj, izbrati glasbo in točke, »natrenirati« moramo nastop in to je timsko sodelovanje, ki ga v današnjem času primanjkuje.«

Več na www.skala.je 


Cerkev na Slovenskem, Sociala, Oddaje
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.