dr. Primož Šterbenc
Rohani: Saudova Arabija na kritike ne bi smela odgovarjati s sekanjem glav
| 05.01.2016, 14:56 Andrej Šinko
Potem ko je Saudova Arabija pretekli konec tedna usmrtila znanega šiitskega klerika, šejka al Nimra ter tri druge šiite in 43 pripadnikov Al Kaide, regijo še naprej pretresa krvavo nasilje. Vse več držav pa tudi sledi Saudovi Arabiji in prekinja diplomatske odnose z Iranom. Včeraj sta to storila Bahrajn in Sudan, Združeni arabski emirati pa so raven odnosov s Teheranom zgolj nekoliko znižali in odpoklicali svojega veleposlanika. To je danes storil tudi Kuvajt. Mednarodna skupnost medtem Saudovo Arabijo in Iran poziva, da naj se vzdržita kakršnikoli dejanj, ki bi poslabšali odnose.
Politični analitik Primož Šterbenc meni, da se bodo odnosi med Saudovo Arabijo in Iranom, po usmrtitvi šiitskega klerika še poslabšali. Šiiti namreč protestirajo v več državah, Saudovi Arabiji pa naj bi napovedali celo maščevanje. Sogovornik poudarja, da bi lahko »zadnji dogodki ogrozili krhek saudsko-iranski dialog, do katerega je začelo prihajati v okviru tako imenovane podporne mednarodne skupine za Sirijo«. Šterbenc pojasnjuje, da so se države v omenjeni skupini dogovorile, da naj bi »pomembno vplivale na akterje v Siriji. V smislu, da bi ti akterji pristali na premierje«. Zato je zdaj glavno vprašanje, ali bo Saudova Arabija dejansko izvajala pritisk na sunitske uporniške skupine v Siriji, da bi pristale na premirje. Na drugi strani pa bo Iran »kljub svoji skorajda pregovorni, strateški, bolj racionalni odzivnosti, verjetno manj pripravljen kooperativno sodelovati v okviru te skupine«.
Šterbenc še pravi, da je »je trenutna garnitura, ki vlada v Saudovi Arabiji, še bolj nastrojena proti Iranu, saj sta kralj in njegov sin, svojo politično usodo in ugled vezala na percipirano vojno proti Iranu, še posebej v Jemnu«. Kraljevino v Saudovi Arabiji pa pretresa tudi padanje cene nafte, saj se s tem poglablja tudi javno-finančni primanjkljaj države.
Sogovornika ne skrbi, da Iran, zaradi trenutnega dogajanja, ne bi spoštoval dogovora o omejitvi svojega jedrskega programa. V kolikor bo svojo stran dogovora izpolnil, to prinaša zanj ukinitev gospodarskih sankcij in krepitev njegove vloge v regiji. To sicer ni po godu Saudovi Arabiji, ki s tem izgublja na moči.
Iranski predsednik Hasan Rohani je ocenil, da Saudova Arabija na kritike na svoj račun ne bi smela odgovarjati s sekanjem glav. V iranski vladi pa poudarjajo, da zaostrovanje odnosov z Rijadom ne bo škodilo Iranu ali njegovemu razvoju. Rohani je izrazil še upanje, da bodo evropske države, ki se vedno odzivajo na zadeve s področja človekovih pravic, izpolnile svoje dolžnosti.